Otec zemřel a sestra mě notáři zamlčela, lhala o pozůstalosti. Mohu získat zpět své dary rodičům?

Odpověď na dotaz ze dne 12. dubna 2021 zobrazit původní dotaz
Zemrel otec a sestra me zamlcela u notare. Lhala tez o pozustalosti. Mam narok na dary ktere byly darovany mym rodium mnou?
Jana

Dobrý den,

potřebovala bych znát podrobněji Vaši situaci, abych byla schopná poradit, jak ji řešit. Obecně nicméně platí, že darováním přechází vlastnické právo na obdarovaného. V okamžiku, kdy darovanou věc vlastní obdarovaný, má právo s ní naložit podle sebe. Dar je přitom možné odvolat pouze z důvodu nouze nebo pro nevděk obdarovaného. Odvolání daru však vždy směřuje vůči obdarovanému. Nelze tedy nyní darování odvolat a požadovat vydání darů po sestře.

Situaci je tedy třeba řešit v rámci dědického řízení, skrze opravné prostředky, nebo jiným procesním nástrojem. Pokud ze strany sestry došlo k podvodu, je možné řešit situaci v trestním řízení. Jak jsem zmínila v úvodu, bylo by třeba seznámit se podrobněji s Vaším případem, zjistit, z jakého důvodu notář nekontaktoval také Vás a jak ověřoval existující majetek v pozůstalosti. Notář totiž vždy v rámci předběžného šetření nahlíží do různých registrů a evidencí a z evidence obyvatel by jistě zjistil, že otec měl dvě dcery a považoval by Vás za potenciálního dědice.

Doporučovala bych tedy případ konzultovat s advokátem. Na základě bližšího seznámení se s Vaší situací bude schopen poradit, jaké kroky lze podniknout.

S pozdravem

Barbora Vráblová