Otec se chce vzdát svého podílu z dědictví po dědovi v můj prospěch. Jak máme postupovat?

Odpověď na dotaz ze dne 22. 5. 2023 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, můj otec je jeden ze tří dědiců z poloviny majetku po pozůstalosti jednoho z rodičů( umřel děda, babička žije). Otec se rozhodl zříct se dědictví vůči mě. Co pro to máme udělat, ještě před tím, než bude předvolání k tomuto dědictví. Potřebuji nějaké potvrzení o tom, že taťkovo dědictví po dědovi jde na mě? nebo mám být přítomna u toho dědického řízení?
moc děkuji za odpověď.

Veronika
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Váš otec je jedním z dědiců pozůstalosti po svém otci. Rozhodl se svého podílu zříci ve Váš prospěch. Ptáte se, co pro to máte udělat a jak bude dědické řízení probíhat.

Dobrý den,

zřeknutí dědictví je možné pouze ve vztahu k jinému z dědiců. Pokud tedy nejste dědicem v dědické třídě, ve které dědí Váš otec, nebude zřeknutí dědictví možné. Ve Vašem případě by zřejmě připadalo v úvahu uzavřít s otcem smlouvu o zcizení dědictví nebo alternativně převod získaného majetku následně poté, co by ho otec nabyl v dědickém řízení. Volbu procesního postupu bych doporučovala zkonzultovat s advokátem nebo případně přímo s notářem, který vede dědické řízení.

S pozdravem

Barbora Steinlauf

Dotaz zodpovídá

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

právnička v oblasti zdravotnického práva

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz