Otec před rokem zemřel, měl mě a syna z druhého manželství. Je v pořádku, že mě nepřizvali k dědickému řízení?

Odpověď na dotaz ze dne 23. listopadu 2020 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, můj otec zemřel před rokem, nebyla jsem pozvána k dědickému řízení.Jsem dcera z prvního manželství , otec měl z druhého manželství syna.Nevím, jestli měl nějaký majetek ale je toto v pořádku? Děkuji
Jana

Dobrý den,

jednou z možností, proč jste nebyla přizvána k dědickému řízení, je, že Váš otec všechen svůj majetek převedl na někoho jiného již za svého života. Po jeho smrti tak nebylo co dědit. Druhou z možností je, že otec nezanechal žádný majetek nebo zanechal jen nepatrný majetek, například proto, že měl více dluhů než majetku. V takovém případě dědické řízení neprobíhá. K předběžnému šetření je pozván vypravitel pohřbu a soud následně řízení zastaví pro nedostatek majetku nebo majetek nepatrné hodnoty.

Pokud byste chtěla zjistit více informací o tom, jak to bylo, můžete u příslušného soudu požádat o nahlédnutí do dědického spisu. Příslušným soudem je soud, v jehož obvodu měl otec k okamžiku smrti bydliště. O nahlédnutí do spisu požádejte písemně s tím, že jste pozůstalou dcerou a máte právní zájem na nahlédnutí.

S pozdravem

Barbora Vráblová