Otec pobírá příspěvek na péči ve čtvrtém stupni. Mohu mu z něj koupit polohovací postel?

Odpověď na dotaz ze dne 13. června 2017 zobrazit původní dotaz
dobrý den, můj 82 letý otec dostal příspěvek na péči (nejvyšší stupeň IV.). Můžu mu koupit zdravotní polohovatelnou postel ? Je skoro celý den ležící pacient- jen tak 1x denně se s moji pomocí zvedne z postele a pomocí berlí udělá pár kroků. Děkuji Čechová
Čechová
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Píšete, že Váš otec většinu dne proleží, s Vaší pomocí udělá pár kroků. Pobírá příspěvek na péči v nejvyšším stupni a ptáte se, zda mu z příspěvku můžete zakoupit polohovatelnou postel.

Dobrý den, paní Čechová,

zákon říká, že „Z poskytnutého příspěvku pak tyto osoby hradí pomoc, kterou jim může dle jejich rozhodnutí poskytovat osoba blízká, asistent sociální péče, registrovaný poskytovatel sociálních služeb, dětský domov nebo speciální lůžkové zdravotnické zařízení hospicového typu.“ Z příspěvku lze tedy hradit péči, nikoli pomůcky k péči určené. Pokud byste chtěla postel získat od pojišťovny, může ji předepsat rehabilitační lékař, neurolog nebo ortoped. Revizní lékař pojišťovny ještě žádost schvaluje. Výhodou je, že by pak bylo lůžko hrazené pojišťovnou, nárok je však na jednu polohovací postel za 10 let. Proces schvalování revizním lékařem může nějakou dobu trvat. Mezitím je možné lůžko zapůjčit v půjčovnách kompenzačních pomůcek.

Bohužel se na polohovací postele nevztahuje ani příspěvek na zvláštní pomůcku.

Přeji Vám hodně sil a energie do péče.

S pozdravem

Veronika Drnková