Otec po CMP je agresivní a bezohledný. Maminka se z důvodu stresu a vyčerpání zhroutila a skončila u lékaře. Mám strach, aby se situace neopakovala.

Odpověď na dotaz ze dne 16. ledna 2007 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, již jednou jsem se na Vás obrátila s prosbou o pomoc. Napsala jste mi, že pokud si nebudeme vědět rady, máme znovu napsat. Jedná se o mého otce, který před téměř 4 lety prodělal CMP.Stručně znovu napíšu, že otec je doma na invalidním důchodě, není fyzicky postižený, ale spíše po psychické stránce není na tom nejlépe. Svým chováním a jednáním ubližuje svému okolí. Je bezohledný, agresivní, nic ho nezajímá. Podrobnosti o jeho chování jsem popisovala v předchozím dotazu. Celý den tráví doma a nebo v hospodě. V domácnosti se o něj stará moje maminka, která se z celkového stresu, vyčerpání a nevyspání za celou tu dobu o letošních vánocích sesypala. Odvezli jsme ji k lékaři. Dostala léky na srdce a teď je na tom už lépe. Mám velký strach, že se to bude zase opakovat. Otec se nezmění. Opravdu jsme v koncích a nevíme, jak tuto situaci vyřešit. Konzultovali jsme tuto věc s několika doktory. Všichni nám řekli, že se nedá nic dělat. Prosím o Váš názor a radu. Moc děkuji za odpověď.
Amalie

Vážená Amálie,

z Vašeho popisu vyplývá, že máte především strach o maminku a že jste z celkového dění v rodině bezradná.

Chování a povahové charakteristiky Vašeho otce, které uvádíte, jsou za jeho současného zdravotního stavu a životních podmínek pravděpodobně těžko ovlivnitelné. Z Vašich informací není zcela jasné, zda jsou následkem prodělané mozkové příhody, nebo zda jsou jeho trvalou osobnostní výbavou. Mohou být také reakcí na nemoc a na změny, které nemoc doprovázejí, tak jak bylo vylíčeno v odpovědi na Váš předešlý dotaz.

Jako momentálně nejvhodnější řešení Vaší těžké situace bych Vám proto ze svého hlediska doporučila vyhledat pomoc pro sebe a pro Vaši maminku, tedy navštívit psychologa nebo psychoterapeuta. Ve spolupráci s ním můžete pak hledat zdroje, ze kterých byste mohly čerpat další sílu, a předejít tak Vašemu případnému tělesnému i psychickému vyčerpání. S oporou a posílené se můžete společně znovu dívat, zda existují nějaké možnosti, které by Vám ulevily a odlehčily. Možná byste mohly například zvážit, jestli nevyužijete služeb agentury domácí péče nebo pečovatelských služeb.

Amálie, přeji Vám především hodně sil a trpělivosti.

S pozdravem
Tereza Soukupová