Otec náhle zemřel. Nestačil splatit půjčku. Musím půjčku doplatit já?

Odpověď na dotaz ze dne 24. 5. 2023 zobrazit původní dotaz

Dobry den obracim se na vas jelikoz potrebuji poradit. Muj otec si pujcil od babicky 50000 ale bohuzel to nestacil splatit jelikoz nahle umrel. Chtela jsem se zeptat musim castku doplatit? Platim pohreb, vyklid baraku atd . Mockrat dekuji za odpoved a preji krasny den

Raduza
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Píšete, že Váš otec si od babičky půjčil 50 000,-. Náhle zemřel, půjčku tak nesplatil. Ptáte se, jestli musíte částku doplatit. Zmiňujete, že platíte pohřeb, vyklízení domu a další související výdaje.

Dobrý den,

dluhy zemřelého přecházejí na jeho dědice. Dědic tedy odpovídá za splacení dluhů zemřelého. Pokud je dědiců více, může věřitel splacení dluhu požadovat po kterémkoliv z nich, s tím, že dědic může po ostatních dědicích následně požadovat poměrnou část splaceného dluhu.

Pokud ovšem dědic v dědickém řízení uplatní tzv. výhradu soupisu pozůstalosti, pak za dluhy zemřelého odpovídá pouze do výše hodnoty dědictví. Např. pokud by po zemřelém zůstalo 30 000 Kč na bankovním účtu a dluh ve výši 50 000 Kč, pak bude dědic odpovídat za dluh pouze do výše 30 000 Kč. Výhradu soupisu pozůstalosti musí ovšem dědic uplatnit do 1 měsíce ode dne, kdy byl o tomto právu poučen notářem.

Dědic neodpovídá za dluhy zemřelého vůbec, pokud v dědickém řízení dědictví zcela odmítne. Odmítnout dědictví lze rovněž do 1 měsíce od chvíle, kdy o tomto právu dědice poučí notář.

S pozdravem

Barbora Steinlauf

Dotaz zodpovídá

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

právnička v oblasti zdravotnického práva

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz