Otec měl rakovinu slinivky. V nemocnici byl mimo realitu. Mohly mu být podány opiáty?

Odpověď na dotaz ze dne 16. 2. 2022 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, otec byl hospitalizován s nádorem slinivky břišní, údajně nemožná operace z důvodu metastází. Mohly mu být v případě bolesti dány opiáty? Někdy vůbec nevnímal realitu. Děkuji předem za odpověď

Marcela

Váš otec měl karcinom slinivky s metastázami, bohužel již bez možnosti operace. Někdy jste měla pocit, že nevnímá plnohodnotně a proto se ptáte, zda mu mohly být proti bolestem podány opiáty.

Dobrý den, Marcelo,

opiáty se v případě onkologických onemocnění využívají velmi často. Jinými prostředky už většinou v takovém stádiu onemocnění ulevit nelze. Je pravda, že vedlejším účinkem může být utlumení, ale při správném dávkování by se nemuselo projevit. Ztráta kontaktu s realitou nemusí být jen důsledkem medikace. Je také běžným a častým průvodním jevem slábnutí organismu. Při tak pokročilém stádiu závažného onemocnění, jaké popisujete, by se dala očekávat. Je ale také možné, že větší utlumení pomocí léků bylo cílené, mělo zajistit úlevu a klid. Jak tomu bylo v případě Vašeho otce by Vám řekl ošetřující lékař. Máte právo získat veškeré informace. Můžete se ho ptát na využití opiátů, na jejich účinky, na to jak jimi případně chtěl otci pomoci. Můžete se ho ptát i zpětně, i když už Vašeho otce neošetřuje. Jako dcera můžete také nahlížet do zdravotní dokumentace Vašeho otce, kde byste záznamy o využití opiátů našla.

S pozdravem

Petra Černá

Dotaz zodpovídá

Mgr. Petra Černá

poradenská pracovnice a vedoucí poradny, redaktorka internetové poradny

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz