Otec mě v závěti vydědil, i když jsem se o něj do konce života starala já. Lze napadnout obsah závěti psané u notáře?

Odpověď na dotaz ze dne 27. 7. 2023 zobrazit původní dotaz

Lze napadnout obsah závěti sepsaný u notáře?
Otec se o mě 48 let nestaral, alimenty neplatil. Když mu zemřela 2, manželka, oslovil mě a chtěl vše napravit. Bylo to v roce 2017, kdy mu bylo 86 let. Když jsme se začali stýkat, , myslela jsem, že je chudý důchodce. nevěděla jsem vůbec o výši jeho majetku V červenci 2019 mi odkázal veškerý majetek, v únoru 2020 kdy mu bylo 90, mě u té samé notářky vydědil s tím, že se o něj patřičně nestarám. (nechtěla jsem u něj spát. Návštěva 1x až 2xtýdne na celé odpoledne mu nestačila). V závěti rovněž uvedl, že ho již ani nenavštěvuji, chtěla jsem údajně po něm byt. Nic z toho se nezakládá na pravdě, mám společné fotky a další důkazy. 3x jsem mu volala rychlou, byl hospitalizovaný ve FN, vše jsem zařizovala já. Chtěla jsem jeho zdravotní stav řešit, ale bylo mi řečeno, že by s vyšetřením musel dát souhlas, což odmítal. Nyní umřel, pohřeb jsem zaplatila já. Nikoho jiného nemá. Majetek odkázal charitě. Po dobu 6 let jsem se o něj starala, opatřila, co potřeboval. Jinak byl soběstačný, nakoupil si, chodil do restaurace, řídil auto. Měl ale velké výkyvy nálad, chodila jsem se radit k psychologovi, jak se zachovat, protože mi závěť o vydědění ukazoval, někdy se mi vysmíval, několikrát mi říkal, že mu překážím, nechce se se mnou již stýkat, někdy zase říkal, jak mě má hodně rád, že jsem jeho jediná. Psycholog ho označil jako velmi sobeckého, sebestředného člověka se známkou stařecké demence. Za celou dobu jsem o něj nedostala kromě 1 bonboniéry nic, nákupy nezaplatil, já mu navařila, napekla. Na charitu za ty roky dle účtu však poslat přes 3 miliony. Za celých 6 let neprojevil vůbec zájem o mé 2 děti, ani pravnouče, celých 6 let to bylo pouze a pouze o něm. Já ale vzpomínala na mé dětství s ním a měla jsem ho i přesto fakt ráda. Nyní jsem na tom psychicky hodně špatně, jak se zachoval a nic ze slibů nenapravil. Děkuji za odpověď, čekám každý den, že mě přijde pozvánka od notáře.

Dana
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Oživili jste s Vaším otce vztahy po 48 letech odloučení. Otec sepsal nejprve závěť ve Váš prospěch, po dvou letech ji změnil a vše odkázal charitě s tím, že Vás vydědil. Popisujete, jak jste se během jeho života snažila v rámci svých možností být mu nápomocna. Když něco potřeboval, pomohla jste a snažila jste zařídit mu zdravotní péči. Po jeho smrti jste mu jako jediná příbuzná vypravila pohřeb. Ptáte se nás, zda je možné napadnout závěť psanou u notáře.

Dobrý den,

velmi bych doporučovala konzultovat Vaši situaci s advokátem. Obecně je možné namítat neplatnost vydědění, bude ale třeba za tímto účelem podat žalobu. V soudním řízení je pak zastoupení advokátem velmi důležité.

Advokát bude při podrobnější znalosti Vaší situace schopen poradit, jaké jsou konkrétní možnosti postupu. Může Vás doprovodit na jednání s notářem a zvážit s Vámi, jaké šance jsou na zneplatnění vydědění.

S pozdravem

Barbora Steinlauf

Dotaz zodpovídá

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

právnička v oblasti zdravotnického práva

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz