Otec mé dcery žil v zahraničí a loni náhle zemřel. Bude mít naše dcera v ČR nárok na sirotčí důchod?

Odpověď na dotaz ze dne 1. 2. 2023 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda má moje dcerka,(2,5 let) nárok na sirotčí důchod, když její otec zemřel (červenec 2022), byl občan ČR, v ČR studoval, byl na vojně, nějakou dobu pracoval a v mládí odešel do zahraničí 2001 a tam žil, pracoval až do roku 2022, kdy náhle zemřel, naše dcera je narozená v ČR, děkuji Vám.Petra

Petra
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Otec Vaší dcery byl občanem České republiky, v ČR studoval, absolvoval zde vojnu a nějakou dobu zde pracoval. V roce 2001 odešel do zahraničí, kde působil až do svého náhlého úmrtí v roce 2022. Ptáte se, zda Vaší dceři, narozené v České republice, vznikl v ČR nárok na sirotčí důchod.

Dobrý den, Petro,

úvodem mi prosím dovolte vyslovit mou soustrast s náhlým úmrtím otce Vaší dcery. Je mi to líto.

Nárok na sirotčí důchod vzniká tehdy, splňoval-li zemřelý stanovenou dobu účasti na důchodovém pojištění:
• v případě osoby starší 28 let alespoň jeden rok účasti na důchodovém pojištění v uplynulých deseti letech přede dnem úmrtí,
• v případě osoby starší 38 let alespoň dva roky účasti na důchodovém pojištění v uplynulých dvaceti letech přede dnem úmrtí.

Z informací, které uvádíte, usuzuji, že otec Vaší dcery žil v uplynulých dvaceti letech v zahraničí, a v ČR tudíž neodváděl sociální pojištění. Pokud tedy v uplynulých dvaceti letech neměl v ČR alespoň dva roky příjem, z něhož by se zakládala jeho účast na sociálním pojištění, Vaší dceři bohužel nárok na sirotčí důchod nevzniká. V každém případě bych ale doporučovala ověřit případný nárok přímo na pobočce České správy sociálního zabezpečení dle místa Vašeho trvalého bydliště. Zároveň doporučuji obrátit se na příslušný úřad vykonávající správu sociálního zabezpečení v zemi, v níž otec Vaší dcery působil; je možné, že Vaší dceři vznikl nárok na nějakou formu sociální podpory v této zemi.

S pozdravem

Zuzana Koutná

Dotaz zodpovídá

Mgr. Zuzana Koutná

PhDr. Zuzana Koutná

poradenská pracovnice

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz