Otec mé dcery zemřel před 9 lety, tehdy nárok na sirotčí důchod zamítli. Nyní jej prý má, má i nárok na zpětné vyplacení?

Odpověď na dotaz ze dne 4. srpna 2017 zobrazit původní dotaz
Dobry den,rada bych se zeptala... Mam dceru a te zemrel otec. Dceri tenkrat bylo cca 5 let a ja s jejim otcem byla rozvedena v te sobe. Zadala jsem o sirotci ale to zamitli. Ted po 9 letech jsem zazadala opet a pracovnice mi rekla ze neni duvod proc nepriznat sirotci. Muj dotaz zni,,ma dcera narok na zpetne vyplaceni sirotciho? " dekuji za odpoved
Sarka Hunkova
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Otec Vaší dcery zemřel když jí bylo 5 let a v té době jste žádala o sirotčí důchod, který nebyl přiznán. Nyní jste žádala znovu a dle názoru pracovnice by důchod přiznaný být měl. Ptáte se, zda má dcera nárok na výplatu důchodu zpětně.

Vážená paní Hunková,

nezaopatřené dítě má nárok na sirotčí důchod, pokud zemřelý rodič splnil podmínku tzv. potřebné doby pojištění. Dítě je považováno za nezaopatřené do ukončení povinné školní docházky a poté nejdéle do 26 let, a to pokud:

a) se soustavně připravuje na budoucí povolání (neboli studuje)

b) nemůže se soustavně připravovat na budoucí povolání nebo vykonávat výdělečnou činnost pro nemoc nebo úraz, nebo

c) z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu je neschopno vykonávat soustavnou výdělečnou činnost

Ve Vašem dotazu se nezmiňujete, z jakého důvodu nebyl původně důchod přiznán. Pokud nárok existuje (otec splnil potřebnou dobu pojištění), výplatu je možné žádat a to až 5 let zpětně. Jak přesně postupovat Vám sdělí pracovníci České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) osobně nebo v call centru na čísle 257 062 860.

Přeji Vám úspěšně vyřízení věci.

S pozdravem

Jitka Řeháčková