Otec má tumor na plicích, začal teď pokašlávat, pískají mu plíce, méně jí a bolí ho záda. Blíží se závěr jeho života?

Odpověď na dotaz ze dne 24. 10. 2022 zobrazit původní dotaz

Dobrý den paní doktorko mám dotaz. Otci našli tumor na plicích v prosinci 2021 otci je 65 let. Vyšetřit se bohužel nenechal takže nevíme o jaký tip nádoru jde. Teď začal pokaslavat až skoro na zvracení v noci mu piskaji plíce bolí ho záda je unavený a méně ji i když je diabetik. Lékař mu napsal na kašel codein. Myslíte že se mám obávat nejhoršího? Mockrát děkuji za odpověď S pozdravem Andrea V.

Andrea

Vážená Andreo,

Váš tatínek má nádor plic, nedaří se mu v poslední době dobře a vy o něj máte obavy.

Chápu, že máte o tatínka obavy, je skvělé, že ve vás má oporu, že hledáte, jak situaci dobře porozumět a tak mu co nejlépe pomoci.

Příznaky, které popisujete bohužel mohou souviset s postupem nádoru. Kašel, nevolnosti, pískání při dýchání i nechutenství patří k pokročilým nádorům plic. Bolesti v zádech mohou — ale nemusejí — znamenat rozšíření do kostí. Rozhodně bych moc doporučila, aby tatínek navštívil nejbližší ambulanci paliativní medicíny, případně se obrátil na domácí hospic. Řada hospiců poskytuje i ambulantní služby. Dobré nastavení léčby průvodních příznaků (kašle, nevolností i bolestí) lze i bez toho, že by byla známa přesná diagnóza. I v takovém případě lze hodně nemocnému ulevit a podpořit jej.

Ptáte se, zda se máte obávat toho nejhoršího. Domýšlím se, že se ptáte, zda se tatínkův život chýlí k závěru. To je bohužel možné, nicméně bez bližšího a osobního vyšetření lékařem se k tomu vůbec nelze blíže vyjádřit. V každém případě by bylo dobré zjistit, co by si tatínek v tuto chvíli přál, kde by chtěl stonat a jaké formy podpory v místě, kde bydlí, mu v tom mohou pomoci.

MUDr. Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz