Otec má trojitý bypass, cukrovku, tvoří se mu voda v těle, má bolesti, je spavý a zmatený. Jsou opiáty správná volba?

Odpověď na dotaz ze dne 19. března 2019 zobrazit původní dotaz
Dobrý den,otec je hospit.v nemoc.Isch.chor.dol.koncetin ,amputace,pro velké bolesti pouzita opiat.naplast.Je utlumeny,spavy,dezorientovany.. Od bolesti to ulevilo,spise to nevmima.Ma trojity bypass,cukrovku,tvori se voda v tele.Je to správná volba?Dekuji.
Adriana
Váš tatínek je velmi vážně nemocen - trpí cukrovkou, ucpáváním tepen jak okolo srdce, tak v končetinách, podstoupil amputaci a nyní je pro bolesti léčen opiáty. Je zmatený, spavý a vy se ptáte, zda jde o dobrou volbu.

Vážená Adriano,

z toho, co píšete, se domnívám, že určitě o dobrou volbu jde. Tatínek má život ohrožující komplikace cukrovky a tyto komplikace mohou způsobovat velké bolesti. Zároveň právě vzhledem k výše uvedeným komplikacím je výběr léků na bolesti u těchto pacientů omezený. Léky typu paralenu, ibuprofenu atd. mohou výrazně zhoršit srdeční nebo ledvinové obtíže a pak jsou opiáty (morphin, fentanyl) mnohem bezpečnější ale také účinnější volbou.

Je pravděpodobné, že jeho útlum a dezorientace nejsou způsobeny pouze opiáty, ale spíše kombinací několika faktorů. To, že má zúžené a ucpané tepny v srdci a dolních končetinách znamená, že s vysokou mírou pravděpodobnosti bude mít ucpané tepny také v mozku. Mozek je tedy hůře okysličován a v důsledku toho může být pacient zmatený. Rovněž pooperační období může u křehkého nemocného pacienta být provázeno zmateností. Neznámé prostředí, neznámí lidé, nové léky opět mohou u predisponovaných jedinců zvyšovat riziko zmatenosti. Pacienti s cukrovkou a zúžením tepen bývají ohroženi infekcí, která opět zvyšuje riziko zmatenosti. Opiáty jistě také mohou způsobit spavost a zmatenost, ale typicky tyto účinky odezní po 3 – 5 dnech léčby. Bylo by dobré si toto ověřit u ošetřujících lékařů a vyptat se, jak vůbec vidí celkový tatínkův stav, jaké jsou cíle jeho léčby a péče a zda jsou tyto cíle skutečně reálné a případně v jakém časovém horizontu.

S pozdravem

MUDr. Irena Závadová