Otec má rakovinu, dostal náplasti na bolest. Mají bolesti jen zmírnit nebo zcela odstranit?

Odpověď na dotaz ze dne 6. 3. 2018 zobrazit původní dotaz

Otec je nemocen - rakovina (diag.C34.9 ), nedoporučili nám už žádnou léčbu, ., nezvládl by to. Máme ho doma - bere léky -Lunaldin 100mikrogramov sublingválne tablety-pod jazyk 4x denne, transtec 35-2náplastí každých 3 dní vymenit, veral 50mg-2x1tabl., Ozzion 40 mg-2x1, triamcinolon e -2x denne, tritace 2,5-1/2 ráno, fraxiparine- 2x denne. Zvládame to, alespon za tím. Náš problém- i po nalepení náplastí ( máme je 2 týždne) otec má bolesti. Nie sme si jistí, jestli by s náplastami mali bolesti úplne vymiznút, alebo to bude - sice v menšej miere, ale budu porád. Ďakujem za rýchlu odpoved.

Redel

Ptáte se nás na léčbu bolestí. Váš otec má pokročilý nádor plic a přesto, že má silné opioidy (fentanyl), trpí bolestmi.

Dobrý den,

k posouzení účinnosti léčby je potřeba mnohem více podrobností — rozsah onemocnění, doprovodné choroby, charakter bolestí, lokalizace bolestí, četnost během dne, intenzita (měří se různými škálami), úlevové a vyvolávající faktory atd. Velmi vám tedy doporučuji — i vzhledem k pokročilosti nádorového procesu — kontaktovat lůžkový nebo domácí hospic. Lékaři zde pracující vám rádi pomohou dobře léčbu nastavit. Druhá možnost je obrátit se na ambulanci léčby bolesti.

Zároveň je potřeba vědět, že pacientům neslibujeme úplnou bezbolestnost, toho lze dosáhnout jen málokdy. To, co ale obvykle lze, je taková kontrola bolestí nebo i jiných průvodních příznaků, která pacientům umožní i při pokročilosti nemoci žít smysluplný život bez zbytečného utrpení. Podle toho, co píšete, má tatínek velmi dobré léky a otázkou bude spíše úprava dávkování a případně přidání dalšího doplňkového léku — to je opět úkol pro paliatra — lékaře, který se specializuje na pacienty s pokročilými, život ohrožujícími chorobami.

S pozdravem

MUDr. Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz