Otec má nádor na slinivce a metastázy v játrech, před měsícem chodil, nyní má otravu. Může se stav horšit tak rychle?

Odpověď na dotaz ze dne 25. července 2019 zobrazit původní dotaz
Dobry den,mojemu otci zjistily nador na slinivce a metaztaze na cele jatře.Jeho zdravotní stav se zhoršuje strašně moc rychle ze dne je to horší.A přitom ještě před měsicem chodil a byl soběstačni.Teď nam pravě bylo řečeno na oddělení kde muj otec leží že mu pichaji inzulin aby měl chuť k jidlu.Je to vubec možne? A ještě že ma toxickou otravu že mu už jatra přestavaji fungovat ?Je možne že tak moc rychle muže tato nemoc probihat?Podotikam že muj otec se lečí na cukrovku,nikdy nepil.Jeho hřichem byli cigarety.Děkuji za odpoveď
Lucie
Váš tatínek má pokročilý nádor na slinivce, který se rozšířil do jater. Lékaři mluví o “toxické otravě” a zhoršující se funkci jater. Dostává inzulin. Vy se ptáte, jak je vůbec možné, že nemoc probíhá takto rychle.

Vážená Lucie,

je zřejmé, že rychlost, s jakou nemoc postupuje, je pro vás zarážející, ale skutečně to není neobvyklé. Bohužel, nádorová onemocnění opravdu mohou v jednu chvíli velmi prudce zhoršit zdravotní stav a způsobit tak úmrtí. Ani moderní medicína neumí tento proces zvrátit. Nádory jsou velmi různorodé a i nádor slinivky se u různých pacientů může chovat velmi různě. U někoho probíhá pomaleji, lépe reaguje na léčbu, u jiného léčba vůbec nepomůže a nádor probíhá velmi rychle. Tatínek se léčil delší dobu s cukrovkou, podávání inzulinu tedy může skutečně být důležité, aby nedošlo zbytečně k dalšímu zhoršení zdraví. Toxickou otravou lékaři patrně myslí selhávání jater, které je u tatínka pravděpodobně způsobené právě tím, že jsou játra postižena nádorem a nemají tak kapacitu ke zpracovávání všech látek jako za normálních okolností. Ani toto nelze nijak zvrátit.

Je mi líto, že vám nemohu napsat nic povzbudivějšího.

MUDr. Irena Závadová