Otec má nádor a mestastázy, podle lékaře zemře. Jakou má šanci na žití a co mám dělat?

Odpověď na dotaz ze dne 7. 5. 2019 zobrazit původní dotaz

Dobrý deň.Mojmu ockovi zistili minuli rok vo februari,zhubný nador ,pluc.Bohuzial operovat ho nemohl,nakoľko je Kardio pacient a operaciu by nemusel prezit.Teraz ,po roku ,mu zistili že ,má zhubný nador a metastázy v celom tele.Je v doliecovaku a doktor mi povedal že sa mám pripraviť na to že zomiera.Občasmu nerozumiem čo hovorí(nezrozumiteľne) sa naje dobre,lenže 6 krokou urobi a nevládze.Srdiecko mu funguje na 35%.Bol štíhly a ešte úplne schudol na kosť.Hovorí že chce ist ku mne domov ale doktor odporúčal hospic.Betoe 4xza deň tramal,algifen a morfium.Myslim že že je privela tích opiatou.Neviem akú má podľa Vas šancu ešte na žitie a neviem čo robit.Ďakujem

Yomi

Váš tatínek má více než rok nádor plic s metastázami v dalších orgánech. Bohužel vzhledem k dalším zdravotním komplikacím nebylo možné nabídnout protinádorovou léčbu. Je hodně slabý, výrazně zhubl, na bolesti dostává opiáty. Máte obavy, zda nemá moc opiátů a jakou má šanci na další život.

Vážená Yomi,

opiáty jsou základními léky na nádorem způsobenou bolest a také na dušnost, pokud nelze využít další specifické postupy. V rukou zkušeného lékaře to jsou léky s minimem závažných, život ohrožujících komplikací. Sice mohou ze začátku (pár dnů po zahájení či navýšení) způsobit mírný útlum i zmatenost, ale tyto příznaky jsou obvykle nevýrazné a rychle vymizí. Tedy je mnohem, mnohem pravděpodobnější, že slabost a občasná zmatenost jsou způsobeny nádorem samotným. Bohužel nádory plic patří mezi ty, které v takto pokročilém stadiu vedou k úmrtí relativně rychle. Rámcově obvykle jde o týdny nežli o měsíce.

Je zřejmé, že máte o tatínka velké obavy, tak bych vás ráda povzbudila k využití hospice, jehož profesionálové dokáží zvládat náročné situace vážně nemocných pacientů a zároveň být jim i jejich blízkým důležitou oporou v těžkých chvílích.

S pozdravem

MUDr. Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz