Otec má metastázy v játrech, zápal plic, je apatický, slábne, pomočuje se. Jak je to vážné?

Odpověď na dotaz ze dne 4. prosince 2019 zobrazit původní dotaz
Otec má metastazy v játrech 74mm četné ložiska, přidal se zápal plic, začal být apaticky je mu vše jedno, slábne, nemluví. Začal se pocuravat. Prosím je to hodně špatné? A to je nevíme kde je původ, samotný nador
Miri

Dobrý den,

váš tatínek má zřejmě pokročilé nádorové onemocnění, původní ložisko se nepodařilo zjistit a má postižená játra. Nově má zapal plic, slábne, je apatický a vy se ptáte, zda je jeho zdravotní stav hodně vážný.

Bohužel vám mohu odpovědět jen velmi obecně – bez podrobností o věku, celkovém zdravotním stavu, provedených vyšetřeních, prodělané léčbě, dalších případných nemocech a tak dále se nelze vyjádřit konkrétně. U nemocných, kteří mají rozsáhlé nádorové onemocnění, které již není možné ovlivnit protinádorovou léčbou, by takové příznaky bohužel svědčily pro to, že stav je velmi závažný a nelze vyloučit ani úmrtí pacienta způsobené celkovým vyčerpáním nádorovým procesem. U takových pacientů bývá zápal plic “poslední kapkou“. Antibiotika u takového pacienta příliš nepomohou a tak bývá důležité léčit případnou dušnost, kašel, teploty nebo bolesti. Důležité podrobnosti a otázky určitě položte ošetřujícímu lékaři, ten vám mnohem lépe pomůže se v této situaci zorientovat. Můžete se také obrátit na nejbližší lůžkový nebo domácí hospic nebo ambulanci paliativní medicíny – jejich lékaři vám pomohou právě s léčbou příznaků i rozvahou nad celou situací.

S pozdravem

MUDr. Irena Závadová