Otec má karcinom prostaty. Ze dne na den došlo k zhoršení stavu. Jak dlouho se bude trápit?

Odpověď na dotaz ze dne 9. 8. 2021 zobrazit původní dotaz

Vážení, prosím o Váš odhad prognózy mého otce. Od roku 2008 se léčil s karcinomem prostaty, vyčerpal již všechny možnosti léčby, což mu bylo řečeno v březnu. Má oboustrannou nefrostomii a byly zjištěny metastázy v malé pánvi, PSA přes 100. Od 23. čevence t.r. , kdy byl propuštěn z nemocnice (jedna nefrostomie musela být zrušena, nešla znovu zavést) o tatínka pečuji v domácím prostředí za pomocí terénní pečovatelské služby. Stav se horší doslova ze dne na den. Po příjezdu z nemocnice ještě chodil o hůlkách, nyní je již zcela upoután na lůžko (ani se už neposadí, nepřetočí na bok), odmítá stravu, pije zatím dostatečně. Moč je krvavě zbarvena. Největší starost mi aktuálně dělá skutečnost, že má problém mluvit, není mu rozumět, pohyby rukou se stávají nekoordinovanými, oči má vpadlé, jakoby zakalené, pohled často nepřítomný. Od minulého týdne má přepsány náplasti Durogesic 50 mg. Nyní se přidružila i nízká saturace, takže v naší domácnosti přibyl kromě polohovací postele i kyslíkový přístroj. Vím, že stav je vážný a nevratný. Jak dlouho se takto otec bude trápit? (a já s ním, je to velmi psychicky náročné období). Děkuji

Jiřina

Dobrý den, paní Jiřino,

Váš otec má karcinom prostaty s metastázami v pánvi. V poslední době došlo k prudkému zhoršení jeho zdravotního stavu. Ptáte se na prognózu.

Takto na dálku, bez podrobné znalosti zdravotního stavu Vašeho otce, bez možnosti ho prohlédnout, není možné se k prognóze vyjádřit. To by mohl udělat pouze lékař, který Vašeho otce a průběh jeho nemoci dobře zná. Proto jsme Váš dotaz nepředali lékaři, kterému jste ho adresovala a odpovídám Vám já za redakci poradny. Jsem sociální pracovnice.

Je poznat, že se o Vašeho otce obětavě staráte. Za to Vám patří velký obdiv. Zajistila jste vše potřebné. Využíváte služby a pomůcky, které Vám mohou péči ulehčit a prostředky, které mohou ulevit Vašemu otci. Staráte se, aby příliš netrpěl bolestí, aby ho netrápila dušnost. Ráda bych Vás povzbudila a ujistila, že děláte vše, co je ve Vašich silách a pečujete skvěle.

Myslíte na Vašeho otce, pokládáte si otázku, jak dlouho se ještě může trápit. Je úplně pochopitelné, že cítíte velký tlak na sebe. Taková péče pro Vás musí být velmi náročná psychicky i fyzicky. Jak jsem již výše vysvětlila, na dálku není možné prognózu odhadnout. Ale mohu Vám snad napsat, jaké jsou naše zkušenosti. U onkologických pacientů při prudkém zhoršování stavu ze dne na den, v okamžiku, kdy nemocný ulehne, přestane jíst, objeví se dušnost, zbývá většinou krátký čas. Může to být pár týdnů, ale možná spíš dnů. Možná může nyní být čas se rozloučit, říct, co byste si přála, aby bylo řečeno. Možná Váš otec již nebude reagovat, ale sluch zpravidla zůstává a povídání má význam.

S přáním mnoha sil.

*Petra Černá *

Dotaz zodpovídá

Mgr. Petra Černá

poradenská pracovnice a vedoucí poradny, redaktorka internetové poradny

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz