Otec letos zemřel, byt převedl na dceru z druhého manželství. Je v pořádku, že do dědické řízení jde jen auto a garáž?

Odpověď na dotaz ze dne 25. listopadu 2020 zobrazit původní dotaz
Otec a matka se rozvedli a otec zalozil novou rodinu a narodila se jim dcera., moje nevlastni sestra Letos otec zemrel a od jeho zeny jsem se dovedela, ze byt prevedl na mou nevlastní sestru a v ramci dedickeho rizeni se bude jednat jednat jen o starsi auto a garáž. Je to takto pravne v pořádku? Otec mne ani nevydedil ani nezanechal závěť Prvni setkani u notare bude za rtýden a jine informace tedy nemam. Dekuji.
Lenka

Dobrý den,

bohužel ano, takto je to právně v pořádku. Otec měl právo se svým majetkem za svého života naložit dle vlastní vůle a nemusel zanechat žádný majetek, který by po jeho smrti měl být rozdělen mezi dědice. Součástí pozůstalosti je v tuto chvíli jen to, co zůstalo k okamžiku smrti ve vlastnictví otce. Byt, který byl převeden na nevlastní sestru, tedy nebude předmětem dědění.

Pro úplnost je třeba říci, že občanský zákoník předpokládá, že v dědickém řízení má dojít k započtení toho, co dědic nabyl za života zůstavitele, na jeho podíl z pozůstalosti. Vzhledem k tomu, že nevlastní sestra nabyla od otce byt, započte se hodnota bytu na její podíl z pozůstalosti a teoreticky by tak z pozůstalosti již neměla získat nic dalšího. To však neznamená, že by měla z hodnoty bytu cokoliv vrátit, respektive vyplatit ostatním sourozencům.

S pozdravem

Barbora Vráblová