Otec je v lůžkovém hospici a pobírá důchod. Má nárok na nějaké dávky? Co se musí hradit? Co mohu zařídit já?

Odpověď na dotaz ze dne 31. ledna 2017 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem, zda ubytování a strava v hospici je hrazena pojišťovnami či nikoliv. Můj otec má důchod 7 500 což skoro přesně odpovídá částce, kterou žádá hospic. Je to částka kterou je nutné uhradit či se jedná o dobrovolný dar? Můj otec nežádal o nadstantart , ale je na pokoji sám, má tam televizi, kterou nevyužívá, nemá lednici , nemá balkon či jiné další věci , má polohovací postel , židle, stůl a společné sociální zařízení s vedlejším pokojem. Na jakou částku má můj otec nárok , aby mu po zaplacení hospice zbyla na pokrytí jeho dalších osobních potřeb či platebních závazků ( má dluhy, které chce hradit).Má nárok na sociální dávky? Pokud ano, co je k nim potřeba, kde je máme žádat, mohu věc vyřizovat jako dcera? Musím mít k tomu ověřený podpis?Dají se dávky žádat také zpětně? Velmi Vám děkuji za Vaši rychlou odpověd´.
Rena
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Píšete, že Váš otec pobývá v lůžkovém hospici a pobírá důchod. Ptáte se, zda je ubytování a strava v lůžkovém hospici hrazena pojišťovnou a pokud hospic žádá příspěvek od pacienta, jestli je nutné ho uhradit. Dále se ptáte, zda má Váš otec nárok na některou ze sociálních dávek, zda můžete žádosti o tyto dávky vyřizovat Vy jako jeho dcera, kde o ně máte zažádat a zda se vyplácí i zpětně.

Dobrý den, paní Reno,

Váš dotaz je velmi obsáhlý, pokusím se Vám tedy z části odpovědět či Vás nasměrovat na místa, kde byste mohla informace získat.
Zdravotní pojišťovny nyní hradí zdravotnickou péči v hospici. Jelikož ale lůžkové hospice poskytují svým pacientům a jejich rodinám také služby sociální, psychologické, duchovní a další, většinou si musí pacient ještě za péči připlatit. Zůstatek příjmu pro uživatele je dle zákona 15%. Každý hospic má však jiné podmínky, proto bude nejlepší obrátit se na konkrétní zařízení, ve kterém Váš otec leží, a zeptat se přímo jeho zaměstnanců, případně se informovat na jeho webových stránkách. V hospicích je obvyklé, že má každý nemocný svůj pokoj, to je naopak standard tohoto typu zařízení.

Pokud je Váš otec dlouhodobě nemocný, bude mít nejspíš nárok na příspěvek na péči, ze kterého může hospicovou péči hradit. O pomoc se zažádáním příspěvku na péči můžete požádat sociální pracovnici v lůžkovém hospici. Příspěvek na péči se po přiznání vyplácí zpětně od měsíce podání žádosti.
Co se týče informací o dalších dávkách a způsobů žádání o ně, můžete se obrátit na stránky Ministerstva práce a sociálních věcí, nebo na některou ze sociálně právních poraden.
Sociální poradenství je ale vždy součástí hospicové služby, zkuste se tedy obrátit se všemi otázkami na zařízení, kde leží Váš otec a věřím, že Vám tamní zaměstnanci se vším pomohou.

S přáním pěkných dní

Anežka Moravcová