Otec je stabilizovaný, ale potřebuje celodenní paliativní péči. Je taková pomoc doma reálná?

Odpověď na dotaz ze dne 19. 11. 2016 zobrazit původní dotaz

Dobrý den..existuje reálna pomoc na domácí celodenní peci paliativního pacienta ve vysoké fázi. .otec je stabilizovaný. .dekuji

Veronika

Píšete ohledně reálné pomoci v celodenní paliativní péči. Jestli tomu dobře rozumím, otci byla doporučena paliativní péče a přejete si zajistit domácí zdravotnickou péči. Ptáte se, jestli je to možné.

Dobrý den,

pečujete doma o otce v pokročilém stádiu nemoci a ptáte se, zda je dosažitelná paliativní péče doma po celý den.

Jelikož neznám konkrétně zdravotní stav Vašeho otce, např. symptomy, které ho tíží a nevím, jakou pomoc byste v péči ocenila Vy, pokusím se obecně shrnout formy pomoci, které jsou možné na poli domácí péče.

Komplexní zdravotnickou péči o paliativní pacienty doma obecně zajišťují mobilní neboli domácí hospice. Cílem paliativní péče bývá obecně pomoci rodině doprovodit nemocného v domácím prostředí tak, aby mu bylo co nejlépe, soustředí se tedy mimo jiné na tlumení nepříjemných symptomů nemoci.

Na našem webu www.umirani.cz, lze poskytovatele mobilní hospicové péče vyhledávat podle místa. Formulka komplexní zdravotnická péče obvykle znamená, že je pacientovi a jeho rodině dostupná odborná péče lékaře a zdravotní sestry 24 hodin 7 dní v týdnu. Neznamená to však, že by zdravotníci o nemocného fyzicky pečovali po celý den. Pracovníci hospice docházejí za pacientem dle jeho zdravotního stavu a potřeb, nemohou ale rodinu a přítomnost blízkých nahrazovat. Tzn. celodenní péči si rodina zajišťuje sama, buď tak, že pečuje jeden z blízkých, nebo se blízcí v péči střídají, nebo si rodina najímá pečovatelskou službu.

V Praze existují dvě organizace, které mobilní specializovanou paliativní péči poskytují, a to Most k domovu (který pečuje i v Praze západ, pro pacienty VZP je péče zdarma) a Cesta domů. Další mobilní hospice fungující mimo Prahu mívají dojezdovou vzdálenost od 20 km do 50 km.

Další formou pomoci jsou pečovatelské služby, zaměřují se na “nezdravotnickou” péči, tzn. pomoc s hygienou, s jídlem, zastoupí rodinu v péči atd. Při nedostupnosti mobilní hospicové péče lze využít kombinaci pečovatelské péče a agentury domácí péče.

Agentury domácí péče zajistí péči zdravotních sester v domácím prostředí, praktický lékař indikuje určité úkony (např. aplikace injekce) a předepisuje na tuto službu žádanku. Péče je hrazena zdravotní pojišťovnou a je vázaná místem bydliště.

Případné další otázky nebo podporu při rozhodování rádi poskytneme telefonicky (na číslech 283 850 949 a 775 166 863) nebo osobně v poradně Domácího hospice v ulici Boleslavská 16 na Praze 3. Poradna má otevřeno od pondělí do pátku od 9.00 do 17.00 hodin. Aktuálně je však kapacita k přijímání nových pacientů do péče Cesty domů do 1.12. pozastavena.

Přeji hodně sil do péče.

S pozdravem

Veronika Drnková

Dotaz zodpovídá

Mgr. Veronika Drnková

Mgr. Veronika Drnková

poradenská pracovnice, psycholožka, poradce pro pozůstalé

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz