Otec čeká na léčbu rakoviny střeva. Jak máme postupovat, když odmítá naši snahu jej podpořit?

Odpověď na dotaz ze dne 21. 4. 2022 zobrazit původní dotaz

Dobrý večer, mám prosím dotaz,jak mám postupovat. Otci byla zjištěna rakovina střeva. Půjde na operaci,prý bude mít vývod a má podstoupit chemoterapie. Chtěli bychom ho podpořit, ale on nechce ani návštěvu v nemocnici,nechce ani pohřeb s obřadem, dokonce nechce ani parte,jen chce být spálený až umře. Chtěli bychom mu pomoci a podpořit ho , ale on to odmítá a nevíme proč. Děkuji Vám za odpověď.

Pavla

Vašemu otci byla diagnostikována rakovina střeva, půjde na operaci, bude mít vývod a podstoupí chemoterapii. Odmítá vaši návštěvu v nemocnici, nechce pohřeb s obřadem ani parte, přeje si být spálený až umře. Ptáte se, jak mu pomoci a podpořit ho, když všechno odmítá.

Dobrý den, paní Pavlo,

chcete podpořit svého nemocného otce v nemocnici, přemýšlíte, proč o to nestojí. Chci ocenit Vaši snahu udělat pro svého otce, co je teď možné.

Představuji si, že je Vám líto, když otec nechce, abyste ho navštívila. Někdy se stává, že nemocný člověk v nemocnici odmítá kontakt se svými blízkými, i když má s nimi dobré vztahy. Někdo nechce rodinu ze svého pohledu zatěžovat, někdo nechce být viděn, když mu není dobře, někdo nemá moc sil, někdo neví, jak se svými blízkými mluvit, někdo může mít ještě jiný důvod. Pokud máte možnost si s otcem telefonovat, můžete zkusit zjistit víc o tom, co by mohlo být tím jeho důvodem. Je možné, že po nějaké době může své rozhodnutí přehodnotit. Někdy může být důležité i jen to, že jste vyjádřila svůj zájem o něj a ochotu být mu nablízku.

Zmiňujete také, že otec nechce pohřeb s obřadem, ani parte, pouze si přeje kremaci. Nevím, zda jde o dlouhodobější přání ani v jaké situaci bylo toto přání formulováno. Přemýšlím, jak Vám tato přání ladí s tím, jak svého otce znáte a jak je pro Vás přijatelné, že si otec nepřeje pohřeb. I tato přání se mohou vyvíjet.

Přeji Vám hodně sil

Barbora Váchová

Dotaz zodpovídá

Mgr. Barbora Váchová

Mgr. Barbora Váchová

psycholožka, poradce pro pozůstalé

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz