Otec 9 letého dítěte zemřel na rakovinu, před úmrtím nebyl na ÚP ani nepracoval. Je nárok na sirotčí důchod?

Odpověď na dotaz ze dne 6. května 2018 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, chtěla bych vědět, zda bude má dítě (9 let) nárok na sirotčí důchod když je svěřené do péče matky, s otcem nežilo. Otec zemřel ve 45 letech na rakovinu, před smrtí nepracoval a nebyl veden na UP. Myslím, že zdravotní ani sociální pojištění si neplatil, nezůstal po něm žádný majetek jen dluhy. Děkuji za odpověď
Patricie
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Zajímá Vás, zda má nárok na sirotčí důchod dítě, které s otcem nežilo a jehož otec před smrtí nepracoval a pravděpodobně si neplatil ani sociální pojištění.

Dobrý den,

na první část otázky je odpověď jednoduchá. Osiřelé dítě má nárok na sirotčí důchod tehdy, pokud je považováno za nezaopatřené. Dítě, které plní povinnou školní docházku, je považováno za nezaopatřené vždy. Na přiznání důchodu nemá vliv, zda dítě žilo se zemřelým rodičem ve společné domácnosti nebo ne.

Složitější je otázka ohledně toho, zda otec před smrtí splnil potřebnou dobu pojištění pro přiznání sirotčího důchodu. Není rozhodující, zda pracoval těsně před úmrtím. Důležité je, jak dlouho v rozhodném období plnil podmínku potřebného pojištění. Od 1.2.2018 došlo k úpravě tohoto pravidla tak, že nově postačuje kratší doba hrazení pojištění. Konkrétnější informace mohou matce osiřelého dítěte podat v Call centru ČSSZ na čísle 800 050 248 po sdělení rodného čísla dítěte.

S pozdravem

Barbora Váchová