Otci po operaci břicha pro velké bolesti píchali morfin. Má na člověka vliv i po dvou dnech?

Odpověď na dotaz ze dne 12. 8. 2018 zobrazit původní dotaz

Dobry den, muj otec je zhruba mesic po vazne operaci bricha kvuli zjistene rakovine. Od te doby musel byt otevren jeste dvakrat skrze komplikace v brise. Nyni lezi stale v nemocni a kvuli stalym a velkym pooperacnim bolestem se mu lekari rozhodli davat morfin, ktery mu pichali myslim dvakrat-trikrat denne. Nyni je to dva dny co s morfinem lekari prestali, protoze otce silne utlumoval. Bolesti se zadne od te doby zatim nedostavily. Chci se konkretne tedy zeptat jak dlouho trva nez davkovany morfin z tela uplne vymizi?! Je mozne, ze i po dvou dnech bez morfinu muze mit na cloveka jeste vliv? Moc Vam dekuji za odpoved

Michaela

Zajímá Vás doba působení morfinu v těle. Váš otec je po opakovaných operacích břicha pro rakovinu a v pooperačním období dostával na bolesti morfin. Nyní je už dva dny bez morfinu a bez bolesti, ptáte se, zda by to mohlo být ještě v důsledku působení naposledy podaného morfinu.

Dobrý den, Michaelo,

délka působení morfinu v těle závisí na formě podání. V nemocnici se morfin nejčastěji podává podkožně, protože je to nejméně zatěžující podání při zachování rychlého nástupu účinku. Nástup účinku takto podaného morfinu je kolem 30 minut. Po dvou hodinách od podání již jeho účinek začíná klesat a po 4 hodinách je morfin již zcela odbourán a nelze očekávat, že by mohl jakkoliv působit. Jsou tady mírné individuální odchylky. Morfin je vylučován ledvinami, a proto se u pacientů s poruchou funkce ledvin může v těle hromadit a doba jeho působení je delší. Existují i morfinové preparáty s prodlouženým účinkem, ale pouze v tabletové formě pod názvem Vendal. Ten působí až 12 hodin, ale pokud vím, tak v nemocnicích se moc nepoužívá, navíc píšete, že vašemu otci morfin píchali, takže se s jistotou jedná o rychle působící a rychle se odbourávající formu. Každopádně po dvou dnech již v těle po jakékoliv formě morfinu v terapeutické dávce není ani památky, tedy nemůže mít vliv ani na bolest, ani na útlum.

S pozdravem a přáním hezkého dne

MUDr. Katarína Vlčková

Dotaz zodpovídá

prim. MUDr. Katarína Vlčková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz