Otci již zdravotní stav nedovoluje dojíždět na punkce tekutiny z břišní dutiny k lékaři. Je možné punkci provádět doma?

Odpověď na dotaz ze dne 3. 7. 2022 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, mám dotaz ohledně punkce břišní dutiny.
Otec má rakovinu tlustého střeva s následnými metastázemi v celém těle. Tvoří se mu tekutina v břišní dutině. Dříve dojížděl na punkce k lékaři, ale v současné době již jeho stav nedovoluje aby to zvládl.
Chtěl bych se zeptat, jestli existuje nějaká možnost nebo služba domácí ošetřovatelské pomoci, která by tyto punkce prováděla doma.
Předem děkuji za odpověď.
S pozdravem Petr Houdek.

Petr Houdek

Váš otec má rakovinu tlustého střeva a tvoří se mu tekutina v břišní dutině. Jeho aktuální zdravotní stav neumožňuje dojíždět na punkci k lékaři. Ptáte se, zda existuje nějaká služba domácí ošetřovatelské pomoci, která by tyto punkce prováděla doma.

Vážený Petře,

oceňuji, že hledáte cesty, jak Vašemu otci ulevit od transportů do nemocnice a snažíte se zajistit potřebnou péči v domácím prostředí.

Punkce břišní dutiny, v případě Vašeho otce odlehčovací punkce ascitu, je lékařským zákrokem, tudíž není možné, aby ji prováděla např. sestra domácí zdravotní péče. V domácím prostředí je tento výkon typicky prováděn paliativním lékařem. Jedná se o výkon, který lze v domácím prostředí provést naprosto bezpečně. Další možností, kromě opakovaných jednorázových punkcí, je zavedení permanentního peritoneálního katetru k domácí evakuaci ascitu, kdy si sám nemocný odpouštění ascitu může regulovat. Zda by tato metoda byla pro Vašeho otce vhodná, by měl také zhodnotit paliatr.

Na paliativního lékaře, který by tento výkon v domácím prostředí prováděl, se lze obrátit přes ambulanci paliativní péče, nebo některý z domácích hospiců. Také by Vám mohli poradit na onkologii, kam tatínek docházel, některé nemocnice mají vlastní paliativní týmy.

Z Vašeho dotazu nevyplývá, jaká paliativní ambulance/domácí hospic by pro Vás byli nejblíže, na seznam poskytovatelů paliativní péče se můžete podívat v adresáři služeb. Dle Vašeho výběru se následně domluvíte s daným pracovištěm.

Přeji Vám i Vašemu otci mnoho sil.

S pozdravem

MUDr. Tereza Hrablíková

Dotaz zodpovídá

MUDr. Tereza Pacíková

MUDr. Tereza Pacíková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz