Od února do září možná přeruším studium na VŠ. Potvrzení o studiu mám do června. Budu mít v této době nárok na sirotčí důchod?

Odpověď na dotaz ze dne 28. prosince 2020 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, studuji VŠ a bojím se, že nesplním zkoušky v lednu 2021 a bude mi studium ukončeno. Ráda bych se na podzim na VŠ přihlásila znovu. Potvrzení o studiu platí na rok 2020/2021. Jak to bude s výplatou sirotčího důchodu v období únor-září? V době koronaviru je obtížné si najít práci a sirotčí důchod výrazně rodině pomáhá. Děkuji za odpověď, PM
Pavla
Píšete nám s obavou, že možná nezvládnete složit všechny zkoušky na VŠ. Na školu byste se chtěla vrátit v září. Potvrzení o studiu máte do konce června. Ptáte se, jestli máte nárok na výplatu sirotčího důchodu od února do září.

Dobrý den,

rozumím Vaší obavě, obzvlášť když sirotčí důchod výrazně finančně pomáhá Vaší rodině. Je ale pravdou, že pokud studium přerušíte, měla byste to podle zákona nahlásit na okresní správu sociálního zabezpečení do 8 dnů ode dne, kdy se tak stane. Nemyslím si, že by škola o přerušení studia OSSZ informovala či by probíhala z úřadu nějaká šetření, jestli skutečně studujete. OSSZ se řídí platným potvrzením o studiu. Přesto byste se mohla dostat do situace, kdy pobíráte sirotčí důchod neoprávněně a úřad by ho po Vás mohl zpětně požadovat.
V září s novým potvrzením by Vám byl sirotčí důchod opět obnoven.
Napadá mě, že byste se mohla v mezidobí zaregistrovat na úřad práce. Pokud jste za poslední dva roky alespoň 12 měsíců odváděla sociální pojištění, měla byste i nárok na podporu v nezaměstnanosti. Také by Vám nevznikla povinnost hradit zdravotní pojištění. Pro přesnější informace prosím kontaktujte přímo úřad práce podle místa trvalého bydliště.

Přeji Vám úspěch při zkouškách a zdárné vyřešení Vaší situace.

S pozdravem

Olga Stránská