Od roku 2006 pobírám vdovský důchod, je mi 55 let a syn bude ukončovat studium. Budu mít dále nárok na vdovský důchod?

Odpověď na dotaz ze dne 12. 10. 2022 zobrazit původní dotaz

Dobrý den. Prosím , mám na Vás dotaz Mám vdovský důchod od roku 2006 květen. Syn bude ukončovali studium a mě bylo letos v září 55 let. Mám dále nárok na vdovský důchod , nebo mi bude odebrán ? Moc děkuji za odpověď . Polančíková

Alena Polančíková
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Píšete nám, že od roku 2006 pobíráte vdovský důchod, bylo Vám 55 let a syn bude ukončovat studium. Ptáte se, zdali budete mít dále nárok na pobírání vdovského důchodu.

Vážená paní Polančíková,

z toho co píšete, usuzuji, že jste dosud splňovala podmínku pro nárok na vdovský důchod — péče o nezaopatřené (studující) dítě. Situace se nyní mění, syn ukončuje školu a Vy jste dovršila věku 55 let. Ptáte, zdali budete mít nárok na doživotní pobírání vdovského důchodu vztahující se k podmínce věku.

Jelikož jste ovdověla před úpravou zákona před rokem 2010, vychází se z podmínek pro obnovu vdovského důchodu dle staršího zákona č. 155/1995 Sb. o důchodovém pojištění (účinného do konce roku 2009). To znamená, že nárok na tento důchod vznikne tehdy, jestliže do pěti let od zániku dřívějšího nároku dovrší vdova 55 let a vdovec 58 let. Podmínku věku tedy již splňujete. Přesto je nutné úřadu nahlásit změny do 8 dní od doby, kdy se tak stane.

Pro přesný postup a informace se prosím obraťte přímo na Okresní správu sociálního zabezpečení podle místa bydliště.

Za poradnu

Olga Stránská

Dotaz zodpovídá

Mgr. Olga Stránská

Mgr. Olga Stránská

poradenská pracovnice

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz