Od dětství mám velký strach ze smrti a myslím na to skoro každý den.

Odpověď na dotaz ze dne 22. března 2012 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, od dětství mě trápí strach ze smrti, myslím na to téměr každý den, strach z toho neznáma a z toho, že to nelze odvrátit ať se mi to líbí nebo ne...vím,že každý musíme umřít a že s tím nejde nic udělat,tak bych alespoň chtěla zbavit se toho strachu kterým si tenhle krátký život každý den naplňuju a znehodnocuju,chtěla bych se s tím umět smířit..poradíte mi prosím na koho se obrátit,nebo jaké jsou metody?Moc Vám děkuji..Nikdy jsem se s tím nikomu nesvěřila,ani své psycholožce, protože mi to samotné přijde absurdní,ale je to tak:-(
Ivana
Píšete o strachu ze smrti, který Vás provází od dětství a obtěžuje Vás každým dnem. Smrt spojená s krokem do neznáma, s nekonečnem, nezvratností, s bezmocí.

Dobrý den, Ivano,

zdá se, že jste bezmocná i vůči tomu strachu. Přesto se nevzdáváte, hledáte cesty, jak se s ním sžít, jak jít dál s vědomím vlastní smrtelnosti. Velice si toho na Vás cením, i když Vás to jistě stojí hodně sil.

Ptáte se, jak se zbavit tohoto strachu. Neexistuje jednoduchá rada. Strach ze smrti, v jisté míře přirozený, ve vysokých dávkách člověka paralyzuje a brzdí jeho tvořivost a uvolněnost. Často souvisí i s dalšími věcmi, které v sobě člověk nosí – např. s osobnostní výbavou, s vysokou potřebou kontroly, s traumatickým zážitkem apod. Při jeho zpracování bývá užitečné ovlivnit i tyto další věci. Dobrou cestou může být psychoterapie. Někdy pomůže, když se na tento strach podíváme zblízka – čeho přesně se bojíte nejvíc? Čeho ještě dalšího? Zažíváte podobný strach i v jiných situacích? Co v těchto situacích pomáhá? Co Vám pomáhá snášet ten strach? V jakých situacích se vynořuje nebo kdy je silnější?

Bylo by dobré, abyste odpovědi na tyto otázky hledala společně s někým, o kom víte, že Vám pomůže nést tíži toho, co se vynořuje. Pokud máte důvěru ve Vaši psycholožku, mohla by být tímto průvodcem ona. Může Vám pomoci nejen při hledání souvislostí; hlavní síla psychoterapie je v tom, že pomůže hojit, léčit to, co je bolavé nebo obtěžující v naší duši. Existují i imaginace a cvičení, které napomáhají při náporu strachu, pokud je Vaše psycholožka zná, mohla byste je pod jejím vedením nacvičit. Strach ze smrti je vážné téma a zaslouží si patřičnou pozornost.

Ačkoli se Vám to zdá absurdní téma, chci Vás podpořit, abyste se se svým strachem svěřila i dalším lidem ze svého okolí – těm, u kterých můžete čekat porozumění a podporu. Dobře víte, že strach je nejhroznější, když jsme na něj sami.

Milá Ivano, dokázala jste se svěřit nám v poradně. Tím jste udělala první krok. Přeji Vám hodně kuráže k dalším krokům. Ať najdete lidi, kteří Vám skutečně pomohou, a můžete žít život naplno.

Přeji Vám mnoho dobrého.

Petra Hálková