O maminku nemůžeme pečovat doma, nyní je v LDN. Jak to udělat, abych všem vyhověla?

Odpověď na dotaz ze dne 10. července 2017 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, je mi 42 let ( mám 2 děti 8 a 14 let), mám rodiče 76 a 80. Maminčin zdravotní stav se na tolik zhoršil, že již nemůžeme být doma. Má stařeckou demenci, nemocné ledviny a srdce. To teď byla doma. Bohužel je teď umístěna v LDN a později půjde do domova důchodců. Každá návštěva v LDN je pro mě hororovým zážitkem, maminka mě prosí ať si odvezu domů (chce umřít doma). Ale já musím chodím do práce ( jsem samoživitelka) a taťkovi už docházejí síly, pečovatelská služba sice pomůže, ale maminka má i agresivní chování, je skoro nepohyblivá a má špatnou krátkodobou paměť. Potřebuje lékařský dohled, odmítala nám doma jíst a brát léky. V noci nespím a přemýšlím, jak to udělat abych vyhověla všem mamince, taťkovi a mým synům. Nevím, co mám dělat. Už jsem se setkala i s názorem, že jsem se maminky zbavila :-(.
Pavlína

Dobrý den, Pavlíno,

potýkáte se s těžkostmi, které potkávají lidi, kteří mají najednou více náročných a dohromady nesplnitelných úkolů.

Chápu, že nejde zvládnout péči o těžce nemocnou maminku, syny, podporovat tatínka a ještě chodit do práce. Určitě můžeme cítit, že je škoda, že nemůžete poskytnout víc, ale realita je, že to prostě není ve Vašich silách. V optimálních podmínkách je určitě výhodné nechat pacienta stonat a zemřít doma, bohužel to vždy není možné anebo se v rámci plnění tohoto přání zase poškodí něco jiného. Rozumím tomu, že potřebujete věci nějak uspořádat a s maminkou pomoci. Píšete, že byste ráda vyhověla mamince, taťkovi i synům. Myslím, že je prostě nemožné vyhovět všem, obzvlášť, když se jejich potřeby navzájem vylučují.

V seznamu, komu vyhovět ovšem chybíte Vy. A přitom jste tam ten, kdo se o všechny stará a tedy také potřebuje péči – abyste tím vším nějak prošla a nemusela se trápit víc než je nutné, až toto období pomine. Rozhodnutí jak to uděláte, je jen na Vás. Vy můžete posoudit své síly, potřeby, možnosti a zájmy. Nikdo Vás nemá právo soudit za jakékoliv rozhodnutí, obzvlášť pokud nenahlídne celý kontext Vaší situace.

Chtěla bych Vás podpořit. V tomto obtížném období máte asi nejen hodně práce, ale také děláte těžká rozhodnutí. Jejich správnost není daná jen tím, co se obecně považuje za dobré, nýbrž i Vašimi možnostmi. Pro každého je možná nyní dobré něco jiného a tak je třeba někdy prostě vybrat.

Přeji Vám hodně sil a stability.

Zuzana Vondřichová