Před 4 roky mi zemřela maminka, moc mi chybí. Co s tím dělat?

Odpověď na dotaz ze dne 21. září 2017 zobrazit původní dotaz
Před 4 roky mi zemřela maminka, ale dnes a denně mám sny a kdykoliv jedu okolo kde bydlela bych se chtěla stavit a vypít s ní kávu. Vždy mi to zužuje a strašně se mi stýská. Co se s tím dá dělat ?
Marta Potůčková

Dobrý den,

čtyři roky je už poměrně dlouhá doba. O mamince se vám stále zdá, stýská se vám po ní strašně, chtěla byste s ní mluvit – i po čtyřech letech zabírá ve vašem životě, zdá se, velmi mnoho místa. Možná bude dobré ptát se sama sebe, jaké jiné silné pocity byste mohla prožívat, pokud by už ten stesk vyprchal, a u koho jiného by se třeba šlo zastavit a vypít kávu. Možná je to tak, že vaše maminka může zabírat ve vašem životě tolik místa proto, protože by stejně jinak zůstalo prázdné. Určitě by nebylo na škodu vyhledat odbornou pomoc, poradit se a probrat konkrétně svou momentální životní situaci.

Na druhou stranu maminky jsou jedinečné a nezastupitelné osoby v našem životě, je pochopitelné, že se vám stýská i po čtyřech letech. Maminka ve vašem životě, resp. vzpomínkách, jistě bude mít vždy své místo. Záleží jen na vás, jak velké bude a zda stesk po ní ovlivní váš život tak, že vás v něm „zastaví“ nebo budete umět časem maminku „pustit“.

S přáním dobrého

Jiří Černý