Již třetí měsíc čekám na výplatu sirotčího důchodu. Je možné získat finanční podporu ještě před schválením důchodu?

Odpověď na dotaz ze dne 7. 12. 2022 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, v září jsem požádala o sirotčí důchod a stále (prosinec 2022) mi nepřišlo žádné oznámení ani finance. Jsem studentka denního studia a již mi mé úspory ubývají, existuje nějaká možnost získání finanční podpory dříve, než mi schválí sirotčí důchod? Předem děkuji za odpověď

Anna Urbanczyková
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

V září jste podala žádost o sirotčí důchod. Nyní je prosinec a stále Vám nepřišlo rozhodnutí o přidělení důchodu. Dochází Vám finance. Ptáte se, zda můžete žádat o nějakou finanční podporu v mezičase.

Dobrý den,

zákonná lhůta k vyřízení sirotčího důchodu je 90 dní. Zároveň lze při sepisování žádosti žádat o zálohu na sirotčí důchod. Pokud příslušná Okresní správa sociálního zabezpečení (OSSZ) Vaši žádost uzná, pošle Vám zálohu složenkou. První výplata sirotčího důchodu bude pak snížena o tolik, kolik jste dostali na zálohách.

Říkám si, že se asi pomalu blíží doba (90 dní), kdy by měl být sirotčí důchod přiznán a vyplacen. O zálohu jste při podání žádosti nepožádala, ale je možné, že se dá žádat i později v průběhu řízení. Je možné se obrátit přímo na Okresní správu sociálního zabezpečení, kde Vám sdělí přesné informace.

Přeji Vám, aby se Vaše situace co nejdříve kladně vyřešila.

Olga Stránská

Dotaz zodpovídá

Mgr. Olga Stránská

poradenská pracovnice

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz