Nová manželka otce nás neuvede do dědického řízení. Máme na dědictví nárok a jak se o řízení dozvíme?

Odpověď na dotaz ze dne 3. června 2021 zobrazit původní dotaz
Dobrý den. Zemřel nám otec, jsme tři sourozenci a jeho nová manželka nás neiformovala o jeho úmrtí a odmítá nám sdělit jakékoli informace o jeho pohřbu a vším s tím spojené. Je nějaká možnost získat informace o otcově úmrtí? S otcem jsme se žádné s jeho děti dlouhé léta nestýkaly, ale rádi bychom se s ním naposledy rozloučili což nám bylo odepřeno. Je nějaká možnost se domáhat nějakých informací?
Martin

Dobrý den,

mrzí mě, že jste se dostali do takové těžké situace, kterou musíte řešit v době, kdy se vyrovnáváte se ztrátou blízkého.
Žádná centrální databáze takovýchto informací bohužel neexistuje. Pokud manželka Vašeho otce hodlá pořádat pohřeb veřejný, lze tyto informace zjistit z vyvěšeného parte, případně od známých/příbuzných. Pokud by ale pohřeb pořádala jako soukromý, datum byste pravděpodobně nebyli schopni zjistit. Podobný případ v roce 2017 byl řešen i Nejvyšším soudem ČR. Jednalo se o vdovu, která dětem zemřelého zatajila místo a datum pohřbu, ačkoliv se nabízeli, že pohřeb vypraví sami a prokazatelně se dožadovali informací. Následně na ženu podali žalobu na ochranu osobnosti (kvůli odpírání účasti na pohřbu) a bylo jim soudem přiznáno finanční odškodnění. Pokud se domáháte informací o pohřbu, můžete se pokusit komunikovat s manželkou Vašeho otce s tím, že je účast na pohřbu Vaším právem. Dále je možné zvážit zaslání předžalobní výzvy manželce Vašeho otce, případně vyhledat právní pomoc advokáta a další postup konzultovat s ním.

S pozdravem

JUDr. Barbora Vráblová Ph.D.