Než jsem si zažádala o starobní důchod, pobírala jsem 50% procentního výměru po zemřelém manželovi, od té doby už ne, proč?

Odpověď na dotaz ze dne 12. září 2016 zobrazit původní dotaz
Proc nedostavam jako vdova 50% z procentniho vymeru meho zemreleho manzela. Ten jsem dostavala jen do doby nez jsem si pozadala o starobni duchod. Proc se vsude uvadi, ze vdovy dostavaji 50% ? Vim ze vypocet je podle zakona spravny, tak proc ten rozdil? Dekuji za odpoved. Marie
Marie
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Ptáte se, z jakého důvodu se změnila výše vdovského důchodu po manželovi poté, co jste zažádala o starobní důchod.

Dobrý den,

z Vašeho dotazu vyplývá, že je Vám vyplácen vdovský důchod po manželovi, jehož výše se změnila ve chvíli, kdy jste požádala o důchod starobní. Rozumím tomu, že Vás taková situace zlobí a ptáte se na důvod, proč tomu tak je. Jelikož neznám detaily Vaší situace, pokusím se odpovědět obecně v otázce souběhu důchodů.

Základní informace o souběhu důchodů najdete na našem webu. Vdovský důchod se skládá ze dvou částí: ze základní a procentní výměry. Výše základní výměry nyní činí částku 2440 Kč měsíčně. Výše procentní výměry tohoto důchodu činí polovinu procentní výměry starobního důchodu nebo invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně, na který měl nebo by měl nárok manžel (manželka) v době smrti. Pokud jste splnila podmínky pro výplatu důchodu vdovského i starobního, měl by Vám být vyplácen vyšší důchod v plné výši a z druhého důchodu pouze polovina jeho procentní výměry. Základní výměra z dalšího důchodu se nevyplácí.

Ohledně podrobnějších informací doporučuji kontaktovat Call centrum ČSSZ na tel: 257 062 860.

Přeji hodně štěstí.

S pozdravem

Veronika Drnková