Nevznikl mi nárok na obnovu vdovského důchodu. Proč tomu tak je?

Odpověď na dotaz ze dne 11. 1. 2022 zobrazit původní dotaz

Dobry den, 27.2.2015 jsem ovdověla. Rok jsem pobírala vdovský důchod. Pak už jsem nesplňovala podmínky.Narodila jsem se 10.7.1958 a do důchodu jsem šla 10.9.2019.Proc mi nevznikl nárok po 2letech od zaniku penze?Někde se píše dokonce do 5 let od ukončení penze.Prece jsem musela dosáhnout o4roky nižšího než činí důchodový věk pro muže stejného data.Hodne jsem si o tom načetla že může dojít k obnovení vdovského důchodu .Děkuji Marcela

Marcela
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Vážená paní Marcelo,
píšete, že jste ovdověla 27.2.2015 a rok jste pobírala vdovský důchod. Jste narozená 10.7. 1958 a starobní důchod pobíráte od 10.9.2019. Ptáte se, zda jste měla či máte nárok na obnovu vdovského důchodu z důvodu dosažení určitého věku.

Podle v současnosti platné legislativní úpravy, byste měla nárok na obnovu vdovského důchodu, pokud byste dva roky od ukončení nároku na standardní vdovský důchod (tj. tři roky od úmrtí manžela) dosáhla věku o 4 roky nižšího než je důchodový věk muže stejného data narození nebo důchodového věku, je-li důchodový věk nižší.

Tuto podmínku jste nesplnila, jelikož tři roky po smrti manžela, 27.2. 2018, jste ještě věku o čtyři roky nižšího, než je důchodový věk muže, nedosáhla (tohoto věku jste dosáhla až 10.5.2018). Uvádíte, že do důchodu jste šla v roce 2019. Tři roky po úmrtí Vašeho manžela jste tedy nedosáhla ani svého důchodového věku. Z toho vyplývá, že nárok na obnovu vdovského důchodu bohužel nemáte.

Mrzí mě, že pro Vás nemám lepší zprávy.

S pozdravem

Ester Miffková

Dotaz zodpovídá

Mgr. Ester Miffková

Mgr. Ester Miffková

sociální pracovnice

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz