Nevlastní dcera ještě studuje a zároveň se stane OSVČ. Nepřijde v takovém případě o sirotčí důchod?

Odpověď na dotaz ze dne 27. 2. 2023 zobrazit původní dotaz

Dobrý den chtěl bych se zeptat zda nevlastní dcera nepřijde o sirotčí důchod pokud bude osvč a bude ještě studovat děkuji za odpověď

Kasal
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Píšete, že Vaše nevlastní dcera studuje a při studiu se plánuje stát OSVČ; ptáte se, zda jí v této souvislosti nezanikne nárok na sirotčí důchod, který pobírá.

Dobrý den,

neuvádíte, jaký typ školy Vaše nevlastní dcera studuje, ani formu jejího studia, tj. zda je v denním nebo dálkovém studiu. Obecně platí, že studenti denní formy studia si mohou při studiu bez omezení přivydělávat, aniž by tento přivýdělek měl vliv na jejich nárok na sirotčí důchod. V případě dálkového či kombinovaného studia si příjemce sirotčího důchodu může přivydělávat pouze způsobem, který nezakládá jeho účast na důchodovém pojištění, tj. z jeho výdělku se neodvádí sociální pojištění.

Pro přesnější informace bych Vám doporučovala kontaktovat příslušnou pobočku ČSSZ, s kterou je Vaše nevlastní dcera ohledně svého sirotčího důchodu v kontaktu, a případnou změnu nároku na sirotčí důchod probrat přímo s daným pracovištěm.

S pozdravem

Zuzana Koutná

Dotaz zodpovídá

Mgr. Zuzana Koutná

PhDr. Zuzana Koutná

poradenská pracovnice

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz