Neudělal jsem státnice napoprvé. Mám ještě nárok na sirotčí důchod?

Odpověď na dotaz ze dne 29. 8. 2023 zobrazit původní dotaz

Zdravím, v srpnu mi vypršela lhůta na obnovení sirotčího důchodu, jelikož jsem měl státnice. Státnice jsem nezvládl a mám je v lednu. Status studenta mi zůstává, jelikož si státnice zapíšu na leden. Mohu si opět požádat o sirotčí důchod, ikdyž do školy nedoházím?

Petr

Píšete nám, že Vám v srpnu vypršela lhůta pro obnovu sirotčího důchodu z důvodu konání státnic na VŠ. Protože jste je nezvládl, plánujete na ně jít znovu v lednu, čili status studenta Vám do té doby zůstává. Ptáte se nás, zda si můžete opět požádat o důchod.

Dobrý den, Petře,

dle zákona o důchodovém pojištění č. 155/1995 Sb. má nárok na sirotčí důchod dítě, pokud splňuje podmínku nezaopatřenosti a zákon „za nezaopatřené dítě považuje dítě do skončení povinné školní docházky, a poté nejdéle do 26. roku věku, jestliže se soustavně připravuje na budoucí povolání.“

Takže pokud jste ještě nedosáhl věku 26 let, a máte stále, jak píšete, status studenta, máte na sirotčí důchod pořád nárok. Pro obnovu sirotčího důchodu stačí doručit na příslušné pracoviště České správy sociálního zabezpečení potvrzení o studiu. K potvrzení můžete přiložit průvodní dopis s rodným číslem a informací, že pokračujete ve studiu a na základě potvrzení žádáte o obnovení sirotčího důchodu.

S pozdravem

Lukáš Kutek

Dotaz zodpovídá

Mgr. Lukáš Kutek

poradenský pracovník

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz