Nemocnice mě nekontaktovala, že manžel zemřel. Osobní věci se tam ztratily. Na patologii jsem ho nesměla vidět, odebrali mu orgány bez mého souhlasu.

Odpověď na dotaz ze dne 18. 9. 2023 zobrazit původní dotaz

Můj manžel se stratil 24.července a já ho hledala 14 dní.Až jsem dostala zprávu od policie,že manžel je na patalogii a nikdo se o něj nezajímá.Zjistila jsem že byl napaden a nemocnice na Františku,nechala manžela odvést na Homolku,kde ještě tentýž den zemřel.Na Františku zůstaly doklady a oblečení.Nemocnice na Homolce vystavila úmrtní list,ovšem já nic nevěděla.Dala jsem to k soudu,ten jsem prohrála a bylo mi řečeno, že ani Homolka ani nem.na Františku nemají povinost informovat pozůstalé. Doklady jem dostala od policie,ale ostatní,jako oblečení,hodinky,snub.prsten ,se stratilo.tak nevím a nechápu takový postup. Na patalogii jsem manžela neviděla,doktor mi řekl že byl přivezen z Brna od sv.Anežky,kde mu patrně odebraly orgány a proto jej nemůžu vidět. Právnička z Homolky to potvrdila a na můj dotaz,řekla že je to normální a manžeka nemusí dát souhlas. Děkuji.

Řezníková
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Váš manžel se ztratil. Po dvou týdnech hledání jste od policie zjistila, že byl napaden a následně v nemocnici zemřel. V té době byl na patologii a nikdo se o něj nezajímá. Nemocnice vystavila úmrtní list, aniž by Vás nekontaktovali. Napadla jste to u soudu, který jste prohrála. Osobní věci manžela se v nemocnici ztratily. Chtěla jste manžela vidět na patologii, ale bylo Vás sděleno, že byl pravděpodobně převezen k odebrání orgánů. 

Dobrý den, 

moc mě mrzí Vaše těžká situace, přijměte mou upřímnou soustrast.

Podle zákona o zdravotních službách je lékař provádějící prohlídku zemřelého povinen informovat osobu blízkou, je-li mu známa. V opačném případě informuje Policii ČR, že mu žádná taková osoba blízká známa není. To se možná stalo ve Vašem případě, bohužel ale neznám podrobnosti celého procesu. Proto jste následně byla kontaktována Policií ČR. Jestliže došlo k odcizení majetku, o němž víte, že jej Váš manžel nosil u sebe, zvažte podání trestního oznámení na policii, aby se čin začal co nejdříve prověřovat. Níže přidávám odkaz na článek Policie ČR, ve kterém přehledně shrnuje náležitosti a obsah trestního oznámení.

Váš manžel zemřel za okolností, u kterých je důvodné podezření, že byly způsobeny trestným činem. V takových případech je nutné provést tzv. soudní pitvu, kterou nařizuje a hradí orgán činný v trestním řízení. V těchto případech skutečně není potřeba ani za živa uděleného souhlasu zesnulého, ani Váš. Současně platí, že pohřbít zesnulého pak lze jen se souhlasem státního zástupce. Nicméně právo vidět Vašeho manžela máte, bohužel mi nejsou k dispozici bližší informace ohledně průběhu trestního řízení. Doporučuji v této věci vyhledat pomoc advokáta, který při podrobnější znalosti situace bude schopen poradit vhodný postup.

S pozdravem

Barbora Steinlauf

Dotaz zodpovídá

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

právnička v oblasti zdravotnického práva

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz