Nemám děti a plánuji sepsat závěť ve prospěch synovců. Jsou synovci a neteře nepominutelnými dědici?

Odpověď na dotaz ze dne 15. 10. 2023 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, jsem bezdětná vdova a před měsícem mi byla diagnostikována nevyléčitelná gynekologická nemoc. Pro případ, že se neuzdravím a zemřu, bych chtěla ještě v době, kdy toho jsem schopna, sepsat závěť. Z mé přímé rodiny mi zůstali pouze dva dospělí synovci (po mé svobodné zemřelé sestře). Ale jsou tady i dospělý synovec a neteř z rodiny po mém zemřelém manželovi (jejich otec, bratr manžela, již také zemřel, jejich matka žije). Chtěla bych totiž odkázat svůj majetek jednak jednomu synovci po mé sestře a jednak synovci z rodiny mého zemřelého manžela. Mohu? Nebo jsem povinna odkázat majetek všem synovcům a neteři bez rozdílu, z které strany rodiny pocházejí?. Patří synovci a neteře do neopominutých dědiců? Děkuji za odpověď. Sládková

jajas
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Před měsícem Vám byla diagnostikována nevyléčitelná nemoc. Dokud máte sílu, plánujete sepsat závěť. Nemáte vlastní děti, ráda byste svůj majetek odkázala synovcům. Jednomu po Vaší zesnulé sestře a druhému po Vašem zesnulém manželovi. Ptáte se nás, zda synovci a neteře patří podle zákona do nepominutelných dědiců a jste tak povinna rozdělit svůj majetek mezi všechny synovce a neteře.

Dobrý den,

neteře a synovci nepatří dle zákona do nepominutelných dědiců, protože nejsou potomky v přímé linii.

Zákon tedy nestanoví žádná omezení týkající se toho, koho můžete určit svými dědici a koho nesmíte vynechat. Můžete proto za své dědice určit jednoho synovce z větve Vaší sestry a zároveň jednoho synovce z větve rodiny Vašeho manžela.

S pozdravem

Barbora Steinlauf

Dotaz zodpovídá

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

právnička v oblasti zdravotnického práva

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz