Nemám chuť žít, až mi přítelkyně umře. Jak se s tím vypořádat?

Odpověď na dotaz ze dne 26. června 2021 zobrazit původní dotaz
Nemám chuť žít až přítelkyně umře Pradte jak s tím se vypořádat Prozatim
Ševčík Čestmírp
Přemýšlíte, jak se vypořádat s tím, že Vaše přítelkyně umírá, nemáte chuť žít dál bez ní.

Vážený pane Ševčíku,

je mi moc líto, že Vám odchází blízký člověk. Představuji si, že přítelkyně je vážně nemocná
a blíží se konci života. Je zcela pochopitelné, že se Vám v tomto nelehkém období honí hlavou různé myšlenky,
že přemýšlíte nad tím, co Vás čeká, až přítelkyně tady s Vámi nebude. Přijde mi zcela pochopitelné, že si život bez ní
neumíte (a možná ani nechcete) představit, že Vás napadá, jakou pak bude mít Váš život pro Vás cenu.

Chci Vás podpořit v tom, že zatím tady ještě Vaše přítelkyně je. I když pochopitelně přemýšlíte, co bude dál, můžete využívat společného času,
pokud je to možné být spolu nebo ji navštěvovat, případně si telefonovat. Někdy lidé prožívají blízké vztahy v tomto vzácném čase velmi
intenzivně, můžou si říct něco důležitého, být si nablízku.

Chci Vás podpořit také v tom, že zatím ještě není potřeba hledat, jak žít dál svůj život bez přítelkyně. Správně tušíte, že je to něco, co Vás čeká.
Smrtí blízkého člověka se náš život mění, je to velký otřes, kdy se náš život chvěje a je obvyklé, že pozůstalí potřebují postupně hledat, jak by mohli v životě pokračovat dál, jak ho znovu smysluplně vystavět. Je to obvykle delší proces. Je zcela v pořádku, že zatím nemáte pro sebe odpovědi. Chci nabídnout, že to, co jste s přítelkyní prožili, co jste si ve vztahu vzájemně darovali, to jsou věci, které nemizí a zůstanou tady s Vámi.

Pane Ševčíku, přála bych Vám mít pro sebe podporu v tomto nelehkém čase. Když prožíváme něco hodně těžkého, bývá užitečné mít někoho, s kým to můžeme sdílet, hledat alespoň malou úlevu. Kromě svých blízkých je možné se obrátit na některou z krizových linek (některé fungují i v noci), řada z nich nabízí také možnost chatu. Pokud by pro Vás byla příjemnější osobní konzultace, je možné využít krizová centra. Dlouhodobější podporu mohou nabídnout poradci pro pozůstalé (je možné se na ně obrátit i v době před úmrtím blízkého) a psychoterapeuté. Podpořit Vás také mohou profesionálové, kteří pečují o přítelkyni.

Přeji Vám, abyste mohl prožít váš společný čas s přítelkyní ve vzájemné blízkosti.

Barbora Váchová