Nejspíš po smrti manžela nesplním nárok na vdovský důchod. Existuje jiný pozůstalostní příspěvek?

Odpověď na dotaz ze dne 10. 2. 2021 zobrazit původní dotaz

Dobrý deň,
prosím, chcela by som sa spýtať, či v prípade, že zrejme nespĺňam podmienky na vdovský dôchodok (žijeme v ČR, mám 28 rokov, manžel pracoval v ČR 2 roky, ja 3 roky, nemáme deti), existuje nejaká iná forma pozostaleckého príspevku? Veľmi pekne Vám dakujem za prípadnú odpoveď.

Terezka
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Vážená paní Terezo,

nejprve mi dovolte vyjádřit mou upřímnou soustrast s úmrtím Vašeho manžela. Obracíte se na nás s dotazem na formy pozůstalostních příspěvků. Obáváte se, že na vdovský důchod Vám nárok nevznikne. Můžete se zkusit obrátit přímo na nejbližší okresní správu sociálního zabezpečení, kde s Vámi po zadání rodných čísel proberou situaci zcela konkrétně. Pokud by se potvrdilo, že Vám nárok na vdovský důchod nevznikne, tak doporučuji obrátit se na nejbližší úřadu práce a zvážit další možnosti finanční podpory, na které byste mohla mít nárok. Dle nám dostupných informací v poradně totiž další finanční podpora přímo určená pro pozůstalé není. To však neznamená, že Vám nevznikne nárok na jiné formy finanční podpory.

Pro Vaši orientaci můžete také využít Sociálního poradce ÚP — pomůže Vám s odhadem, zda máte nárok na nějakou dávku nebo příspěvek; poradenství, jak řešit tíživou situaci

Moc Vám přeji, aby se Vaše situace podařila vyřešit,

Sára Balabánová

Dotaz zodpovídá

Bc. Sára Balabánová

Bc. Sára Balabánová

sociální pracovnice, perinátální provázení

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz