Nedávno umřel taťka. Kdybych se zřekla dědictví, nemám nárok na nic? Ani na částku za prodané zbraně?

Odpověď na dotaz ze dne 30. 3. 2023 zobrazit původní dotaz

Dobrý večer, nedávno nám umřel taťka. Chci se zeptat, kdybych se zřekla dědictví ve prospěch matky, nemám nárok pak na nic? Kdyby se prodali zbraně po taťkovi ,neměla bych nárok na žádnou částku...... děkuji

Klára
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Píšete, že Váš tatínek nedávno umřel. Zajímá Vás, jestli ztratíte nárok na cokoli z dědictví, pokud se zřeknete dědictví ve prospěch matky. Dále se ptáte, jestli byste měla nárok na nějakou částku, pokud by se prodali zbraně po Vašem tatínkovi.

Dobrý den,

pokud se vzdáte dědictví ve prospěch matky, nebudete dědit nic. Zákon neumožňuje vzdát se pouze části dědického podílu. Otázce ohledně prodeje zbraní úplně nerozumím, proto píši jen obecně. Dědicové se v rámci dědického řízení mohou domluvit na způsobu rozdělení pozůstalosti. To znamená, že jeden dědic může z pozůstalosti nabýt určitý majetek (například auto), jiný dědic může nabýt jinou část majetku (například chatu). Pokud se dědicové nedomluví, rozdělí se dědictví na ideální podíly. To znamená, že z každé části majetku nabude dědic podíl a stane se společně s ostatními dědici spoluvlastníkem. Pokud Vám jde o to, aby zbraně po otci nabyl jiný dědic, je možnost se s ostatními dědici domluvit na tomto způsobu rozdělení pozůstalosti.

S pozdravem

Barbora Steinlauf

Dotaz zodpovídá

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

právnička v oblasti zdravotnického práva

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz