Nechci, aby na mém těle byla provedena pitva. Jak to mohu zajistit?

Odpověď na dotaz ze dne 11. 7. 2023 zobrazit původní dotaz

Dobrý den mám dotaz : Jsem už starší dáma v letech nemám děti jen nejaké vzdálené příbuzné se kterými se nestýkám . Nechci ,aby na mém těle byla po smrti provedena pitva . Co mohu pro toto rozhodnutí udělat ? Mám zajít za právníkem ? Má zajít do zdravotní pojiš´tovny ? Koho mám oslovit ,aby mé přáni po smrti bylo splněno ? Předem děkuji za radu .

Procházková Pavlia
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Nepřejete si, aby na Vašem těle byla po úmrtí provedena pitva. Píšete, že nemáte děti ani další rodinu, se kterou byste byla v kontaktu. Ptáte se, co můžete udělat, aby Vaše přání bylo respektováno. 

Dobrý den,

podle zákona může člověk vyslovit tzv. prokazatelný nesouhlas s provedením pitvy. Po formální stránce musí prohlášení splňovat požadavek písemnosti a úředně ověřeného podpisu pod prohlášením. Toto prohlášení je vhodné sepsat v několika vyhotoveních. Jedno vyhotovení uložit u praktického lékaře, jedno mít uschované u sebe a jedno u blízké osoby, které důvěřujete a která v případě Vaší smrti může prohlášení včas předat ošetřujícím lékařům a lékaři, který bude provádět prohlídku těla zemřelého. Prohlášení, kterým vyslovíte nesouhlas s pitvou, může být také součastí dříve vysloveného přání nebo předběžného prohlášení. V jednom dokumentu pak kromě provedení pitvy můžete vyslovit přání ohledně léčby v závěru života, ohledně osoby, která by za Vás měla rozhodovat v případě, že o péči již rozhodovat nebudete schopna, ohledně způsobu a místo pohřební apod. Pokud byste zvažovala komplexnější sepsání svých přání a preferencí, doporučovala bych vše zkonzultovat s notářem nebo advokátem, který se specializuje na právo v závěru života.

S pozdravem

Barbora Steinlauf

Dotaz zodpovídá

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

právnička v oblasti zdravotnického práva

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz