Nečekaně mi zemřel životní partner. Poté jsem zjistila, že mi byl nevěrný a lhal. Nic už mi nedává smysl. Jak to zvládnout?

Odpověď na dotaz ze dne 15. prosince 2020 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, před týdnem mi nečekaně zemřel životní partner.Byl to hrozný šok.Ale ještě horší šok bylo asi vše,co jsem se po jeho mrti dozvěděla.žil několik životů,zemřel u jiné ženy a bylo toho víc.Jsem úplně na pokraji sil!!!Třesou se mi ruce,buší srdce,nemůžu vůbec jíst a mám pocit, že už nic nemá smysl.že už tady nechci být,už přede mnou nic není.Uvažuji,smrt by byla pro mne vysvobození.........vůbec nevím,jak to zvládnout,co dělat,celé ny a noci o něm přemýšlím .....nemůžu pochopit,že takhle žil,stále lhal....a ted prostě umřel......bylo mu 59 let.
Martina

Martino,
rozhodně nezůstávejte s tou situací sama. Svěřte se někomu blízkému, vyhledejte dostupnou odbornou pomoc psychologické poradny, linky důvěry. Situace, ve které jste se ocitla, znamená velké znejištění. Potřebujete zažít chápavou blízkost citlivého člověka a potřebujete mít opakovanou možnost mluvit o tom všem, co a jak bylo a také o tom, co cítíte teď. Vaše myšlenky na smrt a pocity marnosti jsou pochopitelné a přirozené, ale to ještě neznamená, že jsou existenciálně pravdivé a už vůbec to neznamená, že se Vás budou držet pořád.

Čeká Vás určitá cesta – a znovu, nemusíte být na ni sama. Zasloužíte si doprovod a podporu, vyhledejte ji. Nezůstávejte jen se svými myšlenkami, druhý člověk Vám pomůže netočit se v kruhu, ale jít krůček za krůčkem dál.
Můžete oslovit poradce pro pozůstalé nebo psychoterapeuta.
V současné době jsou omezené možnosti osobního kontaktu, někteří poradci a terapeuti pracují online. Je také možné navštívit psychoterapeuty pracující ve zdravotnictví, kde je po dohodě možné osobní setkávání i v době, kdy terapeuti pracující jako OSVČ mají pozastavenou činnost.

A ještě něco. Přemýšlím, že v téhle situaci možná teď nemáte chuť důvěřovat. Bylo by to pochopitelné. My ale potřebujeme umět důvěřovat, to nějak cítíme všichni. Ovšem ta naše důvěra musí být současně vždy vyvažovaná přiměřenou porcí zdravého nadhledu. Jen tak se o ni můžeme opřít.

Moc Vám přeji, aby se Vám dařilo nalézat přesně to, co potřebujete.

Váš Jiří Černý