Nebude mi odebrán sirotčí důchod v případě, že si vydělám na DPP více než 10 tisíc?

Odpověď na dotaz ze dne 23. 10. 2022 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, zda mi nebude odebrán sirotčí důchod, v případě, kdy si vydělám u DPP více než 10 tisíc, a tudíž by mi museli strhnout z výplaty i sociální pojištění. Děkuji moc za odpověď.

Kristýna
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Pobíráte sirotčí důchod. Ptáte se, jestli nehrozí jeho odebrání v případě, že si na dohodu o provedení práce vyděláte více než 10 tisíc měsíčně.

Dobrý den, Kristýno,

zdali bude mít Váš přivýdělek vliv na nárok na sirotčí důchod, bude záležet především na tom, zdali jste z pohledu zákona tzv. nezaopatřeným dítětem. V tomto ohledu je důležité, zdali je Vám méně než 26 let a jestli a jakou formou studujete.

Pokud studujete prezenčně, lze si při současném zachování nároku na sirotčí důchod přivydělávat neomezeně. V tomto případě není třeba hlídat výši výdělku na DPP.

Pokud studujete kombinovanou či dálkovou formou, tak nárok na sirotčí důchod budete mít pouze v případě, že Váš příjem nebude zakládat účast na pojištění. U DPP je odváděno pojištění u výdělku nad 10 tisíc měsíčně, jak uvádíte. V tomto případě by Vám nárok na sirotčí důchod zanikl.

V případě, že by Vám nárok na sirotčí důchod zanikl a později byste podmínky pro nárok znovu splňovala, je možné žádat o obnovu sirotčího důchodu.

Pro konkrétnější informace se můžete obrátit na pobočku Okresní správy sociálního zabezpečení v místě Vašeho bydliště nebo na Klientské centrum České správy sociálního zabezpečení.

S pozdravem za poradnu

Monika Vaníčková

Dotaz zodpovídá

Mgr. Monika Vaníčková

Mgr. Monika Vaníčková

poradenská pracovnice, poradce pro pozůstalé

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz