Nastoupím dálkově na VŠ a do práce na HPP, plánuji se vdát. Zůstane mi sirotčí a mamince vdovský důchod?

Odpověď na dotaz ze dne 12. ledna 2018 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, ráda bych od příštího roku nastoupila na dálkové magisterské studium VŠ, zároveň ale nastoupím do práce na HPP. Dle informací mi bude sirotčí důchod odebrán, jelikož bude odváděno sociální pojištění. Můj dotaz zní, zda-li bude odebrán i vdovský důchod mé mamince. Ráda bych se ještě zeptala na sňatek - pokud se vdám, dle informací zde uveřejněných budu mít stále nárok na sirotčí důchod, pokud budu nadále studovat. Zůstane i vdovský důchod mojí mamince? Děkuji Vám předem za odpověďi.
Andrea Zadražilová
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Pobíráte sirotčí důchod, plánujete nastoupit na dálkové studium, zároveň pracovat, plánujete také sňatek. Ptáte se, jaký to bude mít vliv na výplatu sirotčího důchodu a zda mamince zůstane vdovský důchod.

Dobrý den, slečno Zadražilová,

co se týče dálkového studia, máte přesné informace. Sirotčí důchod je při dálkovém studiu možné pobírat pouze tehdy, pokud příjemce sirotčího důchodu nevykonává výdělečnou činnost, která zakládá účast na pojištění, což bývá nejčastěji smlouva na DPP nebo na DPČ v malém rozsahu. Pokud tedy budete pracovat na HPP, nebudete mít na sirotčí důchod dále nárok. Naopak sňatek nemá na výplatu důchodu vliv – pokud se vdáte a budete nadále splňovat podmínky pro výplatu sirotčího důchodu, bude jeho příjemkyní nadále.

Nárok na výplatu vdovského důchodu zůstává po splnění potřebných podmínek – jednou z nich je péče o nezaopatřené dítě, pokud tedy budete příjemkyní sirotčího důchodu, bude mít Vaše maminka nárok na výplatu vdovského důchodu.

Jak asi víte, důležité je ohlásit všechny změny ČSSZ nejpozději do 8 dnů.

Ať Vám vyjdou Vaše plány osobní, studijní i pracovní.

Barbora Váchová