Naše miminko má vývojovou vadu neslučitelnou se životem po porodu. Lékaři tlačí na ukončení těhotenství. Co obnáší umělé ukončení těhotenství?

Odpověď na dotaz ze dne 17. 4. 2023 zobrazit původní dotaz

ve 20. týdnu jsme se dozvěděli, že naše miminko má vývojovou vadu neslučitelnou s životem po porodu. Musíme se rozhodnout jestli půjdu na ukončení těhotenství nyní a nebo donosím miminko, ale porod by musel probíhat císařským řezem, protože vada způsobí, že děťátku naroste hlava a nebylo by možné ho porodit přirozeným způsobem. Lékaři tlačí na ukončení těhotenství. My se teď musíme rozhodnout, je to strašně těžké. Nevím, co obnáší umělé ukončení těhotenství, budeme moci miminko vidět, rozloučit se, pohřbít ho? Simona

Simona

Ve 20. týdnu těhotenství jste se dozvěděli, že Vaše miminko má vadu neslučitelnou se životem po porodu. Máte se rozhodnout, zda ukončíte těhotenství nebo miminko donosíte. Vzhledem k diagnóze miminka byste musela podstoupit císařský řez. Lékaři tlačí na ukončení těhotenství. Ptáte se, co obnáší umělé ukončení těhotenství, zda budete moci miminko vidět, rozloučit se nebo ho pohřbít.

Dobrý den, paní Simono,

ocitli jste se jako rodiče ve velmi náročné situaci. Musíte se v nejbližších dnech rozhodnout o dalším životě Vašeho miminka, což je bezesporu jedna z nejtěžších životních situací. Představuji si, že obě možné varianty, ať již ukončení těhotenství nyní, nebo vědomí, že miminko zemře krátce po porodu, rozhodně nejsou tím, co byste si pro sebe a své miminko přáli. Píšete, že je to velmi těžké. S ohledem na fakt, že obě varianty s sebou nesou ztrátu miminka, předpokládám, že teď jen velmi těžko hledáte sílu udělat jednoznačně dobré rozhodnutí. Velmi si cením, že hledáte podporu a informace pro pomoc v rozhodování.

Při rozhodování v tak náročných situacích hraje roli mnoho aspektů. Pomáhá opřít se o své vlastní dosavadní zkušenosti a hodnoty. Je velmi těžké na dálku radit, co je právě pro Vás dobré. Neviděli jsme se a nejsem zdravotník, spíše než rady bych Vám ráda nabídla různé pohledy, jak se na rozhodování podívat, buď Vy sama nebo společně s tatínkem miminka.

Nápomocné může být zvážit vaše osobní hodnoty nebo zdravotní důsledky jednotlivých rozhodnutí. Vědět, jak bude probíhat ukončení těhotenství a jak by probíhalo ukončení těhotenství v případě, že byste těhotenství neukončili nyní. Je pro Vás například důležité, jestli a případně jak moc by miminko trpělo? Věřím, že tyto informace vám může poskytnout ošetřující gynekolog, zdravotní důsledky pro miminko pak neonatolog. Velmi bych Vás chtěla podpořit v hledání všech informací o možných dopadech obou rozhodnutí. Mohlo by pomoci promyslet si vaše představy a obavy a ty se snažit ověřit v realitě rodin se stejnou zkušeností, jakou nyní procházíte Vy.

Pokud byste si přáli miminko po ukončení těhotenství vidět, je dobré toto přání sdělit zdravotníkům dopředu. V některých porodnicích jsou proškolené porodní asistentky, které mohou nabídnout vytvoření vzpomínkových matriálů jako jsou otisky nebo odlitky nožiček či ručiček, memory box, pomoc s úpravou tělíčka miminka. Svému miminku můžete vypravit pohřeb. Pokud byste si to tak přáli udělat, je dobré sdělit toto přání dopředu zdravotníkům, možná si také vybrat pohřební službu a myslet přitom na oblečení pro miminko.

Situace, kdy se rozhodujete o životě vašeho miminka, může být vnímána jako krizová. V krizi se spouští obranné mechanismy a jedním z nich může být útěk. Tedy snaha co nejrychleji být pryč z toho těžkého, na co nemám v danou chvíli kapacitu. Jestliže se rozhodnu na základě tohoto přání, bude to rozhodnutí dobré i za pár let? Zkušenost ukazuje, že se vyplatí nechat si dostatek času na konečné rozhodnutí. Nepropadnout aktuální náladě, která se někdy mění i během dne podle naší aktuální energie. Přála bych Vám, abyste si mohla dovolit dopřát dostatek času a mnoho sil pro přemýšlení o věcech, které nemůžete změnit.

Ať už uděláte jakékoliv rozhodnutí, přeji, aby Vám pomáhalo, že jste poctivě hledali informace a odpovědi na otázky. A spolehli se na to, že to, jak jste se rozhodli, je podle Vás nejlepší ze všech možných variant.

Pokud byste měla pocit, že si potřebujete promluvit s někým mimo své nejbližší okolí, můžete využít například služby Perinatálního provázení v Cestě domů.

S úctou

Eliška Hronešová

Dotaz zodpovídá

Mgr. Eliška Hronešová

poradenská pracovnice, redaktorka internetové poradny, zaštiťuje perinatální poradenství

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz