Nárok na sirotčí důchod

Odpověď na dotaz ze dne 15. dubna 2015 zobrazit původní dotaz
Dobry vecer prosím vás mám dotaz a nevim kde se obrátit. Je to 6 let co mi zemřel přítel při autonehodě po dlouhých peripetiích byl dětem uznán aspon skřítci důchod neboť jsme nebyli manželé vdovsky důchod nepobiram. Nyní mám přítele který pracuje v rakousku přišel z nabídkou ze by jsme se mohli vzít tudíž můj dotaz zda kdybychom se vzali by mohl pobírat na me děti se kteryma žije přídavky a jestli by kluci nepřišli o vdovsky důchod. Dětem je 13 a 17 let. Nebo jestli by si je musel osvojit aby pobiral přídavky nebo jestli stačí ze by je vlastně vyzivoval a jestli by děti nepřišly o sirotci důchod. Moc děkuji za odpověď. Jana
jana boldysova
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Píšete, že Vám před šesti lety zemřel přítel a dětem tak vznikl nárok na sirotčí důchod. Protože jste nebyli manželé, Vám nárok na vdovský důchod nevznikl. Nyní máte přítele, se kterým byste se rádi vzali, a ptáte se, zda by kvůli Vašemu sňatku nepřišly děti o sirotčí důchod. Dále se ptáte, zda by po sňatku Váš budoucí manžel měl nárok na péči o děti pobírat některou ze sociálních dávek.

Dobrý den, paní Boldysová,

sňatkem s Vaším partnerem dětem nárok na sirotčí důchod nezanikne. Bude jim náležet, dokud budou považovány za nezaopatřené, tedy do skončení povinné školní docházky, nebo do 26 let, budou-li se soustavně připravovat na povolání.

Co se týče Vašeho partnera, nevím o žádných dávkách ani přídavcích na děti, na které by měl díky sňatku s Vámi nárok.

Rodiny mají u nás nárok na přídavek na dítě, což je dávka státní sociální podpory. Ta se poskytuje v případě, kdy rodiny mají příjem do 2,4 násobku životního minima.

S přáním pěkných a klidných dní,

Anežka Moravcová