Nárok na sirotčí důchod

Odpověď na dotaz ze dne 11. května 2015 zobrazit původní dotaz
dobrý den,prosím Vás,nevím si rady,otec mé 15 leté dcery zemřel loni o vánocích,měl trvalé bydliště na slovensku ve Spišské nové vsi,a taky měl trvalé bydliště v česku v Českém Těšíně,nevím kdo mi vydá umrtní list v Česku,slovenský umrtní list už mám vyřízeny,jen nevím jestli s tim slovenskym umrtním listem mohu vyřizovat pro dcerku sirotčí důchod.její otec vetšinu života nepracoval a byl ve vykonu trestu,tak nevím zda dcera bude mít na sir.důchod nárok.nikdy ji nic nedal,neplatil ani výživné.všude měl jen dluhy a ja se bojím že i na socialním a zdravotním pojištění taky.prosím poradte mi jak a kde mám začít vyřizovat a jestli musím vyřídit i česky umrtní list když měl trvalé bydliště i v Česku i na Slovensku.moc Vám děkuji za jakoukoliv radu.Kaletová
Marcela Kaletová
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Píšete o otci Vaší patnáctileté dcery, který vloni o Vánocích zemřel. Píšete, že otec Vaší dcery měl trvalé bydliště jak v SR, tak v ČR. Máte vyřízený úmrtní list, který byl vydaný v SR. Otec dcery většinu života nepracoval a byl ve výkonu trestu. Nevíte, zdali bude mít z toho důvodu dcera nárok na sirotčí důchod. Ptáte se také, jestli musíte vyřizovat úmrtní list v ČR.

Dobrý den, paní Kaletová,

bohužel si nejsem jistá, jestli otec dcery žil a pracoval v ČR nebo v SR a kde odváděl zálohy na pojištění. Píšete o obavě, že dcera nemusí mít nárok na sirotčí důchod, protože její otec většinu života nepracoval, a tak nesplnil potřebnou dobu pojištění. Nárok na sirotčí důchod vzniká nezaopatřenému dítěti (studujícímu, nejdéle do 26 let) i tehdy, pokud zemřelý rodič nesplnil podmínku potřebné doby pojištění, ale získal alespoň polovinu této doby. Délka potřebné doby pojištění se přitom zaokrouhluje na celé dny dolů.

Konkrétnější informace ohledně nároku na sirotčí důchod dcery se dozvíte na Call centru České správy sociálního zabezpečení, na tel. 257 062 860 v uvedených hodinách: Po, St 8:00 – 17:00, Út, Čt 8:00 – 15:30, Pá 8:00 – 14:00.

V otázce úmrtního listu: občan může mít trvalý pobyt pouze na jednom místě, pokud byl úmrtní list vystaven na Slovensku, tak předpokládám, že otec Vaší dcery musel mít trvalý pobyt pouze tam.

S přáním všeho dobrého

Olga Stránská