Náhle mi zemřela sestra a její děti chtějí znát příčinu jejího úmrtí. Kde mohu žádat o pitevní protokol?

Odpověď na dotaz ze dne 28. 6. 2023 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, prosím o radu zemřela mi sestra zůstaly po ní dvojčata ve věku 17let.Umrti sestry bylo velmi rychlé a byla nařízena pitva.Deti chtějí znát příčinu úmrtí své matky.Kde o pitevní protokol zažádat ? Děkuji za odpověď

Monika
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Vaše sestra náhle zemřela a byla nařízena pitva. Zůstaly po ní dvojčata ve věku 17 let, které chtějí znát příčinu matčina úmrtí. Ptáte se nás, kde žádat o pitevní protokol.

Dobrý den, paní Moniko,

nejprve mi dovolte vyjádřit upřímnou soustrast s úmrtím Vaší sestry. Je mi líto Vaší ztráty. 

O pitevní protokol je možné požádat v zařízení nebo ústavu, kde byla provedena pitva. Tuto informaci Vám mohou poskytnout v zařízení, kde došlo k úmrtí Vaší sestry a je možné, že pitva proběhla ve stejném zařízení. Pitevní protokol by pak byl uložen ve zdravotnické dokumentaci na oddělení patologie nebo ústavu soudního lékařství. Z Vašeho dotazu nevyplývá, kdy k úmrtí sestry došlo. Pitevní protokol bývá vypracován ve chvíli, kdy jsou k dispozici všechny potřebné výsledky, obvykle nejdříve 2-3 měsíce po pitvě samotné. 

Píšete, že úmrtí bylo rychlé, proto ve své odpovědi vycházím z toho, že Vaše sestra za svého života nezakázala poskytovateli zdravotních služeb podávat Vám informace o svém zdravotním stavu. Tudíž, jako osoba blízká, máte právo nahlížet do zdravotnické dokumentace zesnulé sestry. Většinou je potřeba o opis dokumentace požádat písemně a k žádosti doložit svou totožnost. Bližší informace o tom, jak o pitevní protokol požádat v konkrétním zařízení, můžete zkusit najít na webových stránkách daného zařízení nebo jej kontaktovat telefonicky. 

S úctou

Eliška Hronešová

Dotaz zodpovídá

Mgr. Eliška Hronešová

poradenská pracovnice, redaktorka internetové poradny, zaštiťuje perinatální poradenství

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz