Nahlásil jsem ukončení studia ČSSZ, přesto přišel sirotčí důchod. Jak dlouho trvá řízení o zrušení, budu peníze vracet?

Odpověď na dotaz ze dne 17. března 2020 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, V únoru jsem ukončil VOŠ a pár dni na to jsem šel na ČSSZ ohlásit ukončení školy a zrušení sirotčího důchodu, bylo to 25.2.2020. Dnes je 17.3 a přišly mi peníze za měsíc březen. Moje otázka je, jak dlouho trvá vyřízení zrušení sirotciho důchodu a zda budu peníze za březen vracet. Předem děkuji.
Tomáš
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Píšete, že jste v únoru ukončil studium a několik dní poté šel tuto událost nahlásit na ČSSZ, aby Vám byl zastaven sirotčí důchod. Ve výplatní den v březnu Vám ale znovu sirotčí důchod přišel. Ptáte se, jak dlouho trvá řízení zastavení sirotčího důchodu a jestli budete muset peníze za březen vracet.

Dobrý den, Tomáši,

splnil jste podmínku, že veškeré změny týkající se nároku na sirotčí důchod je nutné hlásit ČSSZ do 8 dní ode dne, kdy se tak stane. Předpokládám, že Váš výplatní den sirotčího důchodu byl stanoven k 17. dni v měsíci. Pozůstalostní důchody se vždy vyplácí na měsíc dopředu, takže jste nyní v březnu, dostal sirotčí důchod na měsíc duben. Nevím, kdy jste přesně ukončil studium, ale pokud to bylo před 17. 2., tak byste musel peníze (vyplacené v únoru) vracet i za měsíc březen. Z toho, co píšete, ale předpokládám, že jste studium ukončil po 17. 2. (včetně). V takovém případě sirotčí důchod, který jste obdržel v únoru, vracet nemusíte. Nicméně, co se týče důchodu, který Vám dorazil nyní v březnu, ten Vám skutečně nenáleží a budete ho muset vrátit. Pokud by to byl problém, můžete se s úřadem zkusit domluvit na splátkovém kalendáři. To, že Vám důchod přišel i po nahlášení změny, bych chápala jako pochybení na straně ČSSZ. Nemyslím si, že jsou nějaké dlouhé lhůty v řízení zrušení sirotčího důchodu, v zájmu úřadu jistě není vyplacené peníze následně vymáhat.

Pro přesnější informace o postupu Vám ale doporučuji se znovu obrátit na příslušné oddělení ČSSZ. Informace můžete také získat na Call centru ČSSZ.

S přáním všeho dobrého

Olga Stránská