Nádorové onemocnění a nedostatečná léčba bolesti - jaká může být dávka morfia?

Odpověď na dotaz ze dne 30. 5. 2013 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, tatínek má sarkom měkkých tkání v oblati bederní páteře, podstoupil neorochirurgickou operaci kvůli odstranění. Sarkom se nepodařilo odstranit celý a od operace trpí ještě silnějšími bolestmi. Doktoři mu ale povolili pouze jednu dávku morfinu denně a to po ránu. Od nějakých 5 hodin bere jiné léky ale nejsou tolik účinné. Bolestí nemůže ani mluvit, jen se svíjí. Kolik může brát morfia dospelý muž věk 48, výška cca 190 váha přes 100kg? přijde mi to prostě málo a koukat na něja jak tak velký silný chlap trpí a pláče je hlavně pro maminku hrozné.

Petra

Píšete nám velmi smutný email o nedostatečně léčené bolesti Vašeho tatínka, který trpí nádorovým onemocněním.

Milá Petro,

léčba bolesti je bohužel i dnes opředena řadou mýtů, pověr a neoprávěných strachů. Zdravotnická veřejnost a často i laici vlastně tak trochu vlivem boje proti drogám propadají hrůze při představě, že by někdo měl být léčen nebo je léčen takzvanými opioidy. Více viz například na našich stránkách v sekci o opioidech.

Je jistě pravda, že trochu jinak přistupujeme k léčbě bolesti u nemocných s předpokládanou dlouhou délkou života (například chronické bolesti zad, bolesti u nemocných se selháním ledvin nebo s cukrovkou) než u nemocných, u nichž je životní prognóza krátká, tedy spíše v měsících či týdnech. Obecně nemají opioidy (tedy látky typu morphinu či jemu podobných) určené k léčbě silné bolesti v podstatě žádnou maximální dávku. Vždy je ale nutné postupovat individuálně, nemocného a jeho reakci na léčbu pečlivě sledovat, aktivně vyhledávat případné nežádoucí účinky a sledovat a léčit i další průvodní příznaky, které může chronické onemocnění působit.

Nepíšete, jaký lék konkrétně tatínek dostal. Morphin existuje ve více formách, jako krátkodobě působící tablety, které fungují (stejně jako injekční, kapičková nebo čípková forma) nejvýše 46 hodin. Je dostupný také jako tableta s prodlouženým uvolňováním, ta se dává 2 x denně. Tedy ať dostává tatínek jakýkoliv lék s morphinem, je dávkování 1 x denně nevhodné. Základem léčby nádorové bolesti opioidy je, že podáváme nejnižší ÚČINNOU dávku opioidu ve formě preparátu s prodlouženým uvolňováním, ale musíme nemocného zajistit také preparátem s rychlým uvolňováním k léčbě bolesti, která se velmi často objevuje nepravidelně a bývá poměrně silná, takzvaná průlomová bolest. Tedy pro 48 letého muže s váhou 100kg při 190cm výšky může ke zvládnutí nádorové bolesti stačit v tabletách 10mg denně, ale může být potřeba podat až 2000 mg denně (!!!) i více. Tím chci říci, že věk, váha ani výška nejsou pro dávkování těchto léků rozhodující. Rozhodující je pouze intenzita bolesti a její další charakteristiky. Kromě léků lze u některých nemocných využít i léčbu bolesti “nefarmakologickými” postupy — tedy nejen léky. Jde například o ozáření se záměrem ulevit od bolesti, provedení blokády některých nervových struktur a jiné — to patří do rukou zkušeného algeziologa a onkologa. V každé větší nemocnici by měla být dostupná ambulance léčby bolesti, kam byste se mohli obrátit.

Myslím, že byste se měli znovu obrátit na tatínkova ošetřujícího lékaře, ošetřujícího onkologa, případně na praktického lékaře, vysvětlit jim, že bolest není dobře zvládnuta, a domluvit se na jiném, vhodnějším postupu. Kromě ambulance léčby bolesti se také můžete obrátit o radu na hospic, pokud nějaký ve Vašem okolí je. Je důležité vědět, že dnešní pokročilá medicína umí téměř vždy zajistit, aby bolest byla zvládnutá a pro pacienta snesitelná.

Přeji Vám i Vašemu tatínkovi, abyste našli řešení, které uleví.

S pozdravem

MUDr. Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz